Igraju očajno, ali imaju lovu do krova

Michael Regan/Getty Images

(Photo by Alex Livesey/Getty Images)

Engleski prvoligaš Manchester United je sa 269 milijuna eura vodeći nogometni klub po zaradi od sponzorskih ugovora na godišnjoj razini.
Klub sa Old Trafforda ima 68 komercijalnih ugovora, a odmah iza je Barcelona koja od 43 ugovora godišnje zaradi 261 milijuna eura i to su jedina dva kluba čija zarada od sponzora prelazi 200 milijuna, rezultati su analize tvrtke “CSM Sport & Entertainment”.

Odmah iza njih su minhenski Bayern sa 180 milijuna eura, Real Madrid sa 178 milijuna eura te četiri engleska kluba – Chelsea (154 milijuna), Manchester City (149), Arsenal (124) i Liverpool (117) – a Top10 zaključuju PSG (112) i Juventus (101).

Što se tiče liga, na čelu je engleska Premier league čiji klubovi samo od sponzora imaju prihod od 1,2 milijarde eura, druga je njemačka Bundesliga s dosta manje – 734,7 milijuna eura, a onda dolaze španjolska Primera (678,5 milijuna) i talijanska Serie A (439,3 milijuna).