Kovačić za SK: Bio sam potresen nakon Španjolske

sportklub

Sportklub vam ekskluzivno donosi razgovor s hrvatskim veznjakom Mateom Kovačićem, koji se vrlo brzo nametnuo u Chelseaju, gdje je došao na inzistiranje novog trenera Maurizija Sarrija. S Kovačićem je u Londonu razgovarao novinar Sportkluba Neven Cvijanović.

sportklub

Bio je čudo od djeteta, programirani nasljednik velikih Dinamovih umjetnika, igrača koji su nosili plavi dres s brojem 10. Talent ga je doveo do najblistavijih nogometnih pozornica, iz Maksimira je otišao u slavni talijanski Inter. Bila je to tek tranzitna luka prema najvećem klubu od svih klubova – Real Madridu. U Zidaneovim nogometnim vrhuncima klub je dobio nadimak – bijeli balet! I Kovačić je baš takav, umjetnik s loptom. Ali nije izrastao u bijelog ljepotana, igrao je, ali nije bio sretan. A onda ga se sjetio ‘čovjek s cigaretom’. Ovisnik o nikotinu, Maurizio Sarri je doveo na Stamford Bridge Matea Kovačića. I nije imao dvojbu, odmah je postao član idealnih jedanaest. Mateo nam je otvorio vrata kampa Chelsea gdje smo popričali.

sportklub

Kakvi su prvi dojmovi u Chelseau?

– Uživam u svakom trenutku, sve oko kluba je odlično. Grad i klub su stvarno odlični.

Supruga nema ništa protiv Londona?

Ha, ha. Naravno da nema, jako je zadovoljna. Dosad smo živjeli u odličnim gradovima, po tom pitanju smo oboje jako zadovoljni.

Kakav je osjećaj kad trener potpuno računa na tebe u svakoj utakmici, za razliku od Reala gdje većinu vremena nisi bio u prvom planu?

Naravno je da je osjećaj poseban. Na kraju sam ja u Realu odigrao preko sto utakmica, ali nisam bio u potpunosti zadovoljan minutažom. Zato sam i želio otići. Sada igram stalno, ali moram nastaviti s dobrim igrama ukoliko želim ostati u prvom sastavu. Ovdje je kao i u Realu konkurencija velika.

Imao si uvijek odlične suigrače, sada ponovno igraš sa ponajboljim svjetskim igračima.. Kante, Hazard itd. Kakav je osjećaj s njim dijeliti teren?

– Vrlo dobro sam se uklopio, igramo vrlo dobro, napadački i zadovoljan sam zasad kako stvari stoje.

U prvoj utakmici si ušao s klupe, u ostalima kretao od početka i mnogima se čini da si se odlično uklopio.

– I meni se čini da je to zasad sve dobro, sviđa mi se stil nogometa kakav preferira Sarri, a to je napadački i visoki presing. Pokušavamo uzeti loptu već u protivničkoj polovici i meni paše takav stil igre.

Je li velika razlika između Primere i Premier lige?

– Igra se puno čvršće na Otoku. Nogomet je puno zahtjevniji i fizički teži. U Španjolskoj se igra fenomenalan tehnički nogomet, dok ovdje nema puno prekršaja i trebalo mi je malo da se naviknem.

Misliš li da Chelsea može doći do naslova ove sezone?

– Rano je još o tome pričati. Sezona je duga, međutim krenuli smo odlično u ovu sezonu, pobjeđujemo, igramo dobro i to je najbitnije.

Kakav imaš odnos sa Sarrijem? Bio si njegova želja i htio te dovesti..

– Odlično se slažemo, sviđa mi se njegova filozofija nogometa i pomaže mi da ispravim svoj najveći nedostatak a to je postizanje golova. Želi da budem češće u šansama i nadam se da ću brzo i tom segmentu biti sve bolji.

Iza nas je SP u Rusiji. Fenomenalan uspjeh, međutim odmah nakon toga hladan tuš.. Kako vidiš tu utakmicu protiv Španjolske?

– Nismo bili dobri na terenu, prvih 20 minuta smo bili bolji protivnik a zatim smo nestali s terena. Postigli su nam šest pogodaka iz šest udarac i to je na kraju stvarno izgledalo loše. Dogodi se jedna takva utakmica, brzo imamo novo okupljanje i moramo poraviti dojam. Bio sam jako potresen nakon poraza, prvi put u životu se nisam ni s kim pozdravio nego sam samo otišao u svlačionicu.

Možemo li ponovno biti na razini iz Rusije?

– Vjerujem da možemo. Imamo puno kvalitetnih igrača i smatram da ćemo opet biti na toj razini. Sigurno da će nam nedostajati igrači koji su se oprostili, ali dolazi puno mladih igrača i nema straha za nas.

Pustimo tu burnu večer u Elcheu, kako vidiš sljedeće utakmice u dresu Chelsea?

– Svaka utakmica je teška i nema laganih protivnika. Sada smo protiv Cardiffa ušli rano u problem, no uspjeli smo se vratiti. Sad nas čekaju PAOK u Europskoj ligi i West Ham, obje u gostima i bit će vrlo teško.

Koji bi bio tvoj cilj na kraju sezone, s čim bi bio zadovoljan?

– Ne volim gledat previše u budućnost, najbitnije mi je bilo da nađem klub u kojem ću igrati i u tome sam zasad uspio. Naravno da želimo pobjeđivati i osvajati trofeje ako će to biti ikako moguće.

Tko je po tebi najbolji igrač Premier lige?

Eden Hazard. U ovom trenutku igra fenomenalan nogomet. Gledao sam ga i proteklih sezona, ali sada je sazrio i igra na top razini.

Na kraju, imaš li kakvu poruku za naše gledatelje koji prate Premier ligu preko Sportklub?

– Da nastave pratiti i navijati za moj Chelsea i mene. Premier liga je jedna od najboljih, ako ne i najbolja liga na svijetu i sigurno je da je užitak pratiti utakmice – zaključio je Mateo Kovačić.