Manchester United najbogatiji europski klub

Shaun Botterill, Getty Images

Najbogatiji europski nogometni klub je Manchester United čija je vrijednost prvi put prošle godine premašila tri milijarde eura, objavila je savjetodavno-revizorska kompanija KPMG.

“Crveni vragovi”, koji su prije tjedan dana pod vodstvom Josea Mourinha osvojili trofej pobjednika UEFA Lige Europe i izborili plasman u Ligu prvaka slijedeće sezone, financijski i ekonomski su najjači klub Europe, a iza sebe su ostavili velike europske suparnike Real Madrid i Barcelonu.

Istraživanje KPMG-a obuhvatilo je TV prava, profitabilnost, popularnost na društvenim mrežama, sportski potencijal i vlasništvo stadiona.

Istraživanjem su obuhvaćena 32 kluba, a engleski klubovi dominiraju u prvih deset mjesta. Manchester United trenutno ima 26 globalnih sponzorskih ugovora, među kojima su proizvođač sportske opreme adidas, Chevrolet, 20th Century Fox i Uber, kao i deset regionalnih sponzorskih ugovora i 28 drugih medijskih i financijskih partnera.

Ove godine deset klubova ima vrijednost od čak milijardu eura, dva više nego 2016. Izvještaj je baziran na financijskim i nefinancijskim poslovnim rezultatima iz sezona 2014-15 i 2015-16. Engleski premijerligaš Tottenham i talijanski Juventus tako su se prvi put priključili ovom elitnom društvu, a Tottenham je iz TOP 10 izbacili PSG.

Uprkos dominaciji klubova iz Premier lige, Španjolska jedina ima dva kluba čija vrijednost prelazi dvije milijarde eura, a to su Real Madrid i Barcelona. Prvih 10 europskih nogometnih klubova po vrijednosti su: Manchester United, Real Madrid, Barcelona, Bayern Munchen, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Juventus i Tottenham.