Sudar najvećih rivala današnjice na SK: Tko je veći?

Premier League 20. stu 202018:42 > 18:46
(Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Međusobni rekord Jose Mourinha i Pepa Guardiole govori jednu priču, ali nogometna povijest drugu.

Ove subote Sportklub vam donosi derbi Premierlige između Tottenhama i Manchester Cityja. Derbi dvoje velikih trenerskih rivala Josea Mourinha i Pepa Guardiole.

Njih dvojica dosad su se sastala 23 puta, Guardiola je pobijedio u 11 utakmica, Mourinho u šest, a šest puta je završilo neodlučeno. Ni jedan drugi aktivni menadžerski dvojac nije se susreo više puta.

No, usprkos slabijem međusobnom rekordu i povijesti kontroverznih odlazaka (Guardiola, za usporedbu, nikada nije smijenjen), jedan presudni faktor čini Mourinha boljim menadžerom. Morao je spektakularno uspjeti u klubovima na način na koji Guardiola nikad nije morao.

Obojica su dva puta osvajala Ligu prvaka. No, dok su Mourinhove titule došle s neočekivanim Portom i nepoželjnim Interom, Guardiola je trijumfirao s barcelonom u kojoj su na vrhuncu bili Lionel Messi, Andres Iniesta, Xavi i društvo.

Kao postignuća, nisu usporediva. Mourinho se morao izgraditi od prevoditelja i nikoga bitnog u nogometu, dok je Guardiola dobio ključeve izrazito talentirane Barcelone nakon godinu dana treniranja Barce B.

Naravno, nitko ne želi uskratiti Guardiolin trenerski sjaj i blistavu igru koje njegove momčadi prezentiraju. Pogotovo ne način na koji je transformirao Barcelonu i promijenio način igranja nogometa. Mourinhov Inter nokautirao je Barcelonu u polufinalu 2010. godine te kasnije otišao do trostruke krune, što se smatra njegovim najvećim uspjehom karijere.

Guardiola je dobio mnoge bitke, kao i razbio Mourinhov Real u El Clasicu s 5:0, ali nikad nije postigao s jednom momčadi ono što je pošlo za rukom Mourinhu s Portom u Ligi prvaka i Interom u svim natjecanjima.

Ali tu nije kraj. Upravo bi njihov dvoboj u prijenosu na Sportklubu (subota, 18:30) mogao ispisati novu stranicu povijesti. Tottenham je jedan bod iza vodećeg Leicestera, dok se City skromnom desetom mjestu Premierlige. S time da Leicester gostuje kod Liverpoola i nakon ovog kola Mourinho bi mogao biti na vrhu ljestvice. Ako po sedmi put u svojoj karijeri pobijedi Guardiolu.