Glazbenik koji je napokon pronašao sreću u Leedsu

(Photo by Alex Livesey/Getty Images)

Momčad Marcela Bielse nakon što je ušla u Premier ligu igra sjajno, a jedan od onih koji je zaslužan za takav uspjeh je i napadač Patrick Bamford

Nakon što je u posljednjih sedam godina promijenio čak devet klubova, engleski napadač Patrick Bamford (27) je tek u redovima Leeds Uniteda pronašao sreću, što je potvrdio postigavši već šest golova u prvih šest kola ove sezone. Samo su Dominic Calvert-Lewin iz Evertona i Son Heung-Min iz Tottenhama zabili po jedan gol više.

“Sve što se Bamfordu sada događa je zaslužio. On je igrač s mnogo kvaliteta i opasan je pred suparničkim golovima. Ako će nastaviti ovako raditi, dobit će još veće pohvale,” kazao je menadžer Leeds Uniteda Marcelo Bielsa.

Bamford je na Ellan Road stigao u srpnju 2018. godine iz Middlesbrougha i u 78 nastupa je zabio 32 gola. Međutim, bilo je upitno kako će reagirati u elitnom razredu engleskog nogometa nakon što je posljednjih godina “lutao” engleskim klubovima. Promijenio je devet klubova, a u prijašnjih 19 utakmica u Premiershipu u dresu Crystal Palacea, Norwicha i Burnleyja nije zabio gol u 19 utakmica. Međutim, ove sezone je “eksplodirao”.

(Photo by Alex Livesey/Getty Images)

“Ne bih rekao da sam tipičan broj 9,” kazao je Bamford u razgovoru za Sportsmail.

“Međutim, Marcelo je moju igru podigao na viši nivo.”

Vrativši Leeds United u elitni razred engleskog nogometa nakon 16 godina, argentinski stručnjak je “zarobio srca grada Leedsa.”

“On je najteži trener kojeg sam ikad imao. Voli održavati vezu profesionalnom. Zahtijeva poštovanje. Bilo je slučajeva kad bi igrači otišli u ured menadžera i pitali: “Zašto ne igram?” Doslovno, nitko ne ide u njegov ured. Ako ne igraš, ne pitaš zašto,” kazao je Bamford sa smiješkom.

Zanimljivo, Bamford svira klavir, violinu, gitaru i saksofon, a razgovara na francuskom, španjolskom i njemačkom jeziku. Školovao se u Nottinghamu, a ponuđena mu je stipendija za Harvard, ali je odbio ponudu jer je želio postati profesionalni nogometaš.

Bamford je karijeru započeo u Nottingham Forestu, međutim nakon samo jedne seniorske sezone završio je u redovima Chelsea gdje nikada nije dobio pravu priliku.

Pet godina je bio član “Bluesa”, no nije upisao niti jedan nastup, već je šest puta poslan na posudbu (MK Dons, Derby, Middlesbrough, Crystal Palace, Norwich, Burnley). Jednu sezonu je igrao za Boro, a spasio se prelaskom u Leeds.

Nakon što je sjajno ušao u ovu sezonu, dio javnosti smatra kako je zaslužio mjesto na širem popisu engleske reprezentacije.

“Zapravo nisam razmišljao o tome. Zabio sam nekoliko golova i to je to. Međutim, ako se to dogodi, onda je to san,” poručio je. (h)