SK PODCAST: Pravila oko korone u Engleskoj su smiješna

sportklub

U novom Podcastu Sport Kluba Igor Flak i Neven Cvijanović ugostili su NIkolu Jurčevića te raspravljali o novoj sezoni Premier lige

FLAK: Evo nas u još jednom podcastu Sportkluba, a posebno mi je zadovoljstvo pozdraviti Nikolu Jurčevića, nekadašnjeg “Vatrenog” i nekadašnjeg pomoćnika Slavena Bilića u West Hamu, te našega Nevena Cvijanovića koji prati englesku ligu s lica mjesta.

Nevene malo nam opiši kako je raditi utakmice u ovim posebnim uvjetima za novinare i uvim novim okolnostima?

CVIJANOVIĆ: Pa evo prvo pozdrav vama dvojici i našim gledateljima. Malo sam se pribojavao ne iz zdravstvenog stajališta, nego iz organizacijskog aspekta. Prije sezone dobio sam puno mailova od tvrtke za organizaciju premijerligaškog natjecanja i tu je bio niz uputa, procedura, kako doći na stadion, otići. Bila mi je zbrka, ali sam te mailove izignorirao i otišao na lice mjesta, na stadion i odmah sam vidio da nije tako komplicirano.

Mediji na utakmicama PL, nije prisustvo dozvoljeno svima, nego broadcasterima te određenim novinarima iz najjačih medija i to iz najčitanijih. Procedura dolaska na stadiona je također zanimljiva, moraš na određeni ulaz otići, a onda vas čeka medicinska komisija, koja vas sve ispita, od vaših kontakata. Nema baš to sve previše smisla, ta pitanja, ali dobro. Doslovno rečeno to se mora ispuniti, mjere i temperaturu. Zanimljivo, test za koronu nisam morao proći. Uglavnom u sektor gdje su igrači i suci ne ide nitko, recimo nema ni skupljača lopti. Također na stadionu sam otišao na jednu drugu tribinu i odmah mi je došao zaštitar i upozorio me, a maska je obavezna na licu. I to mi je nejasno jer se na tom dijelu nalaze nekih tridesetak ljudi, a tamo gdje sam išao nije bilo nikog. Eto to su ta neka stroga pravila u Engleskoj.

FLAK: Ako je jedna nogometna zemlja ovisna o navijačima to je Engleska, jesi li razgovarao s navijačima, može li se utakmica gledati u pubovima?

CVIJANOVIĆ: Može se gledati u pubovima, stavili su na terase ekrane. Englezi se drže pravila, nema redova u pubovima, ali možete rezervirati stol. Na podu su nacrtane strelice kretanja, stalno vas netko upozorava. Dakle, meni je to iskreno smiješno, radiš taj krug oko zgrade. Recimo moja žena da bi došla s jedne strane dvorane na drugu, mora hodati 20 minuta oko zgrade, a recimo onda možeš otići na WC s ljudima gdje ima 5 osoba. Dosta je sve neobično jer ako želiš izbjeći kontakt moraš potpuni lock down napraviti, a to nitko ne želi. Neke stvari se jednostavno moraju dozvoliti. Ljudi su razočarani što nemogu na stadione, ali doživljavaju to normalno, nešto što je trenutno tako. Gledaju navijači doma pred televizoprima, u šalovima, tako to sad izgleda. 25 posto bi trebalo biti dozvoljeno i bit će zanimljivo vidjeti kako to izgleda.

FLAK: Nikola, da li si ikada vodio utakmicu bez gledatelja ili možda igrao?

JURČEVIĆ: Pa vrlo rijetko, možda jedanput. To je vrlo čudno, jednostavno fali publika, nedostaje draž, uz publiku se diže adrenalin, a i igrači su bolji bar 20,30 posto s publikom. Kao treneru je vrlo teško sam sebe motivirati jer ne možeš dobiti dojam važnosti utakmice. To traje sad već par mjeseci, sad su se već privikli, ali bez publike nema te prave draži. Nije mi jasno zašto bar 30 posto ne dozvole na stadione, evo vidimo u Francuskoj, navijači su vraćeni dijelom i to je već puno bolje.

FLAK: Bio si Slavenov pomoćnik, da li ste se čuli prije ove utakmice, a Nevene ti si razgovarao s njegovim stožerom, kako su vidjeli tu utakmicu?

JURČEVIĆ: Razgovarao sam sa Slavenom prije par dana i dobre je volje. Svjestan je da mu treba pojačanja za Pl, a vidimo da je WBA prema svim prognozama glavni favorit za ispadanje iz lige. Slaven je presretan što se vratio u PL, ligu koju sanja svaki trener i naravno da mu smeta činjenica što klub ne želi investirati, a zaradili su. Međutim, kako to inače izgleda u Engleskoj može u hodu pronaći neke igrači i to u njemu budi optimizam.

CVIJANOVIĆ: Pa što se tiče same utakmice rekao je Jura sve dobro, u prvih pola sata su bili odlični, diktirali tempo, imali i poluprilike. I onda nakon pola sata stvari su se počele mijenjati, Leicester je preuzeo inicijativu. Slaven je svjestan da moraju napraviti promjene, razgovarao sam i s Majstorovićem, nadaju se pojačanjima u svakoj liniji. Ivanović je blizu, Slaven je rekao da je to riješeno. Vidjet ćemo što će biti s Krovinovićem, navodno traže još jednog veznog, autoritet neki.

FLAK: Za kraj da vas pitam oko Dinama, mogu li “Plavi” preskočiti Ferenvaros?

JURČEVIĆ: Odgovorit ću u jednoj blitz varijanti. Post korona razdoblje je bilo nezgodno za Dinamo, ali sada izgledaju dobro, imaju samopouzdanja. neki igrači su se razbudili, poput Majera. Pobjeda protiv Cluja je dodatno digla momčad, pa sad i Hajduka. Vidjet cemo, Dinamo je imao sjajno razdoblje u Europi, a protiv Ferencvarosa ce biti tesko, ali vjerujem u prolaz Dinama.
CVIJANOVIĆ: I ja se nadam i vjerujem u prolaz Dinama.

CIJELI PODCAST POGLEDAJTE U VIDEU GORE