Računica: Guardiola će sjediti blizu mene, pa to je san

Premier League 24. srp 202016:10 > 16:24
sportklub

Razmišljate li o hrvatskim nogometašima kao pojačanjima? - Uvijek se priča o našim igračima, ali to je teško sad reći. Treba vidjeti tko je slobodan, tko može i tko bi želio. Razgovarao Marin Mrduljaš

Slaven Bilić je u fokusu medija, navijači ali i novinari koji prate West Bromwich Albion se klanjaju hravatskom treneru. Nama se javio njegov pomoćnik Dejan Računica, nekadašnji Hajdukov nogometaš Dean Računica. Šokantna završnica u kojoj je WBA ipak uspio otići izravno u Premier league. Igor Štimac nam je svojedobno rekao da je to najteže moguće nogometno natjecanje.

– Istina, liga je nemoguće teška, prije početka natjecanja valjda pola klubova sanja da se nađe u Premiershipu. Tu ima puno velikih klubova, koji su imali bogatu povijest. Tu su osvajači europskih kupova, prvaci Engleske. Kada vi nakon svega, prođete direktno, onda vam je postane jasno koliko je to veliko i značajno.

Kako ste proživjeli zadnju utakmicu nakon što ste dugo, dugo vodili u prvenstvu. Trebala vam je pobjeda da budete sigurni, no na kraju vas je i bod odveo u raj.

– Ne može kod nas ništa biti normalno. Naravno, tu se osvrćem i na cijelu situaciju u nogometu zbog pandemije koronavirusa. Mi smo nakon ponovnog starta imali dobru zalihu bodova, šest više od Fulhama, 10 od Brentforda. I kada smo razgovarali ništa se nije znalo. Počeli smo razmišljati kako će to biti nakon velike pauze. Mi smo loše krenuli, odigrali protiv Birminhgama 1:1, izgubili od Brentford u gostima 1:0. Nakon dva kola su nam došli na pet bodova. Ušli smo u paniku. Ali smo tri dobili, a onda je stiglo ludilo. Zadnjih pet dana ni Hitchcock ne bi to tako kreirao.

Nije vam bilo lako, kako ste tih dana komunicirali sa Slavenom?

– Svi smo bili jako napeti. Imali smo meč loptu protiv Huddersfielda, a odigrali smo vjerojatno najgoru utakmicu u sezoni. Tada radi glava, psiha.

Zadnje kolo, utakmica od 180 milijuna funti?

– To je bitan detalj, ali u trenucima kada se igra i odlučuje, u tom trenutku vjerujte nitko ne razmišlja o novcu. Mi smo ušli u nogometni NBA.

Slaven je rekao da se s ovom momčadi može igrati elitnom razredu?
– Nismo još počeli pričati, drži nas euforija, imamo kratak odmor. Prvi dio sezone smo igrali odlično, mi smo letjeli, mi smo u 23 utakmice smo oborili sve klupske rekorede uspješnosti. Treba prespavati, ima vremena da posložimo momčad.

Razmišljate li o hrvatskim nogometašima kao pojačanjima?
– Uvijek se priča o našim igračima, ali to je teško sad reći. Treba vidjeti tko je slobodan, tko može i tko bi želio.

Filip Krovinović je igrač Benfike, hoće li ga WBA pokušati dovesti?
– To nije upitno, no ovdje odlučuje portugalski velikan.

Kakav je vaš raspored dnevni raspored za vrijeme sezone?

– Zajedno radimo treninge, Slaven nam daje slobodu. No, sve odlučuje on, iako pričamo, ali šef je šef.

Kako se Slaven ponaša kao trenera?

– Ne volim pričati o Slavenu, jer smo mi ponajprije dobri prijatelji, gotovo obitelj. Zato što god sad da kažem biti će kliše ili floskula. Mene iznova kod njega fascinira iteligencija. I kako u datom trenutku reagira. Kako se postavlja, kome što govori. Slaven u Engleskoj jako cijene, on je ovdje u Birminghamu kao Bielsa u Leedsu.

Računica je presretan što će biti dio PL:

– Doživio sam ovo kao svoj san. To je nogometni NBA, pošto si ti doktor za košarku, znaš to govorim. Petnaest metara od mene će sjediti najveći nogometni genijalac Pep Guradiola.

Za kraj, nismo mogli a da ne prokomentiramo kraj Hajdukove sezone?
– Uh, najteže si pitanje ostavio za kraj. Gledam Hajduove utakmice kad god mogu, to je moj klub, nažalost uvijek je ista priča. Kad si vani pričaš jedno, kad si unutra pričaš drugo. Treba se napraviti selekcija igrača, odakle god oni dolaze. Tko dolazi u Hajduk može biti samo igrač koji može odlučivati utakmice. Sve ostalo, moj Hajduk, tvoj Hajduk, naš Hajduk, sve to treba staviti sastrane. Vrijeme je da netko dođe i kaže idemo napasti prvo mjesto.