PL pokrenula sistem za prepoznavanje uvredljivih poruka

Catherine Ivill/Getty Images

Vodstvo engleske lige objavilo je da je pokrenula sistem koji će moći koristiti igrači, menadžeri i treneri za detektiranje uvredljivih poruka upućenim njima ili njihovim obiteljima na društvenim mrežama.

Sistem je osmišljen i pokrenut nakon što je nekoliko igrača imalo izuzetno loša iskustva sa maltretiranjem na društvenim mrežama iz različitih razloga.

“Centralizirani sistem će omogućiti igračima, menadžerima i trenerima da obavijeste Premier ligu o diskriminaciji i prijetnjama na društvenim mrežama. Svaki slučaj će biti provjeren, prijavljen odgovarajućoj društvenoj mreži i nakon istrage će biti pokrenuta, po potrebi, pravna procedura. Premier liga je ovaj sistem razvila kako bi ovakvim incidentima stala na kraj”, navodi se u priopćenju Premier lige.

Ideja je da se stane na kraj zloupotrebi društvenih mreža jer nije mali broj igrača i trenera koji su doživljavali uvrede na različitim platformama, a brojni su među njima i oni koji su se suočili sa prijetnjama smrću.