Slijede li Arsenalu teški dani zbog – LA Ramsa?!

Premier League 20. svi 202013:11 > 13:13
Catherine Ivill, Getty Images Spor

Kako je potvrđeno za američke medije, kredit koji je vlasnik Arsenala Stan Kroenke tražio za NFL franšizu LA Rams odobren je u traženom iznosu od 500 milijuna dolara. Što to značiti za Arsenal?

NFL je odobrio dodatnih 500 milijuna dolara posudbe LA Ramsima za izgradnju stadiona.

Kada je 2016. godine Sam Kroenke odlučio franšizu premjesti iz Saint Louisa u Los Angeles, bilo je jasno da taj proces neće biti ni lak ni jednostavan. U tom razdoblju, Ramsi su dobili kredit od 400 milijuna dolara iz NFL fonda za razvoj stadiona. Sada je franšizi odobren dodatni zajam.

Jasno je da će veliki dugovi koje sada Kroenke ima u LA Ramsima utjecati i na poslovanje Arsenala. Londonski mediji uvjereni su da to znači da će u sljedećem prijelaznom roku Arsenal biti u velikim problemima.

Osim spomenutih klubova, Kroenkeov koncert u većinskom je vlasništvu i Denver Nuggetsa (NBA), Colorado Avalanchea (NHL) i Colorado Rapidsa (MLS)…

Ipak, pitanje je koliko će zapravo posudba za Ramse utjecati na poslovanje Arsenala. Rok za otplatu ovog novog kredita dogovoren je na 30 godina. NBC tvrdi da, ako NFL dodatno poveća limit za zaduživanje, Kroenke čak može izaći iz cijelog posla u plusu, jer bi mogao iskoristiti manje kamate.

Realno gledano, Arsenal je – nevezano za poslovanje Ramsa – bio u problemu. U veljači su Arsenalovi računi pokazivali gubitak od 27,1 milijuna funti. To je bilo prvi put da je Arsenal poslovao s gubitkom od 2002. godine.

Problem je nastao zbog smanjenih prihoda zbog neigranja u Ligi prvaka, jer su zarade koje klubovi ostvaruju u Ligi Europe značajno manje i svakako nedovoljne za klub koji samo na ime plaća troši oko 230 milijuna funti godišnje. Problem će se dodatno povećati i ako Arsenal ne uspije izboriti Europu sljedeće godine. Prije prekida sezone bili su na devetom mjestu na lejstvici.

Moguće je da će u Arsenalu rješenje potražiti u prodaji najboljih igrača, ali i to će svakako biti lutrija s obzirom da se zbog pandemije koronavirusa očekuju i značajni padovi cijena transfera.