Tko je najveći igrač u povijesti Cityja? (ANKETA)

Alex Livesey/Getty Images

Građani se i ne mogu pohvaliti nekom bogatom poviješću u prošlom stoljeću, ali zato je od 2010. započela njihova popularnost.

Uzlet Manchester Cityja svima je poznat. Klub je osnovan 1880., ali u prošlom stoljeću nije bio nešto previše uspješan, a pravi uzlet doživio je praktički od 2008., odnosno kada su ga preuzeli bogataši iz Ujedninjenih Arapskih Emirata.

Treba reći kako su Građani osvojili šest naslova engleskog prvaka, s tim da su ih četiri uzeli od 2012. Šest puta su također uzeli i FA Kup, a samo jedan više naslov imaju u Liga kupu. No, ono što najviše njih boli je Liga prvaka, koju nikad nisu osvojili.

Puno je igrača prošlo kroz plavi dio Manchestera, ali zna vodstvo kluba kako je najelitnije klupsko natjecanje svima prioritet. I to po mogućnosti, već ove godine, ili koje već kada se završi ova opaka pošast. Vjerujem da je već svima poznato, kako je momčad Pepa Guardiole izbačena iz Lige prvaka na iduće dvije godine zbog kršenja financijskog fair-playa, odnosno zbog kršenja nekih radnji u ugovoru u razdoblju od 2012. do 2016.

Vidjet ćemo kako se to sve odraziti na City kad nam se vrati nogomet, a dotad evo top 10 igrača (prema našem mišljenju) koji su obilježili povijest ovog kluba.

10. PABLO ZABALETA (2008. – 2017.)

‘Ćelavac’ na poziciji desnog beka je zasigurno obilježio ovaj klub. Došao je u Manchester 2008. iz Espanyola, a ostalo je povijest. Odigrao je 333 puta za City u devet sezona, a za to vrijeme je osvojio šest naslova s njima na svim razinama. 35-godišnji Argentinac još se nije umirovio, eno ga u Londonu gdje igra za West Ham…

Gareth Copley, Getty Images Sport

9. SHAUN WRIGHT-PHILLIPS (1999. – 2005./2008.– 2011.)

Ovaj igrač je bio jako neugodan za protivničke igrače. Bio je brz kao munja, odličan dribler, igrač kojeg bi mnogi poželjeli u svojoj momčadi. Istina je da je osvojio samo dva naslova sa Cityjem, ali urezao se u sjećanja mnogih navijača.

Photo by Alex Livesey/Getty Images

8. ALAN OAKES (1959. – 1976.)

Oni najstariji navijači Cityja ga se zasigurno sjećaju. Oakes je bio veznjak i to poprilično uspješan. Drži rekod sa najviše nastupa za plave, čak njih 561, samo za uspredbu ako računamo 15 sezona d 38 utakmica u svakoj sezoni, to bi značilo da nije propustio nijednu utakmicu.

7. MIKE SUMMERBEE (1965. – 1975.)

Na hrvatskom ‘Ljetna pčela’ je zaista bio odličan na svojoj poziciji veznog igrača. Osvojio je prvu i drugu ligu s Građanima, FA Kup, Liga kupa te Kup pobjednika europskog kupa. Nastupio je 450 puta za plavi Manchester.

(Photo by Stu Forster/Getty Images

6. YAYA TOURE (2010. – 2018.)

Ljudi su ga označavali kao prijevoznika. Kao nekog  kad bi krenula kontra, Toure je bio taj koji bi bio glavni pokretač akcija, a često je s druge strane i on imao vrlo dobru sposobnost zaustavljanja protivničkog igrača. U tih osam godina, dečko iz Obale Bjelokosti je osvojiotri naslova engleskog prvaka, i zasigurno je i on zaslužan da tu bude.

Michael Regan/Getty Images

5. COLIN BELL (1966. – 1979.)

Jedan od najvažniji igrača u povijesti ovog kluba. Bio je veznjak, a neke procjene kažu kako je on najbolji igrač koji je ikad zaigrao za City. Jedna tribina na stadionu Etihada nosi njegovo ime, preko 500 nastupa i 170 golova dovoljno govori o njemu koliko je bio cijenjen.

Photo by Alex Livesey/Getty Images

4. DAVID SILVA (2010. – 2020.)

Još uvijek igra za Građane, a može se komotno reći da je on jedan od onih igrača koji svoju karijeru grade na potpuno miran način. City mu je pružio sve, a on im je uzvratio sa 11 naslova na svim razinama. Jedna obiteljska priča stoji ovdje, a ovu godinu neće ni on pamtiti baš po dobrome jer je već objavio kako sigurno napušta Manchester na kraju ove sezone, a obzirom da koronavirus još traje, upitno je kako će uopće izgledati njegov oproštaj od Građana. Ali je definitivno zaslužio dostojan oproštaj od navijača Cityja.

Getty Images/Stu Forster

3. VINCENT KOMPANY (2008. – 2019.)

Van Dijk Manchester Cityja. Jedan od najboljih braniča u povijesti Premier lige. Belgijski stroj koji je osvojio 12 naslova u 11 godina u Manchesteru, a sada gradi karijeru kao trener u Anderlechtu. Točnije, kao igrač-trener.

Nathan Stirk/Getty Images

2. FRANCIS LEE (1967. – 1974.)

Vrsni napadač koji je ostavljao srce na terenu za Građane. U 248 ligaških nastupa postigao je 112 pogodaka, a u sezoni 1971./72. zabio je 35 pogodaka. Navijači su ga često pamtili, ali i oni koji malo duže prate nogomet kao trojac ‘Bell, Lee, Summerbee.’

Ben Radford/Allsport

1. SERGIO AGUERO (2011. – ?)

U glavi odzvanja 2012. godina. Zadnje kolo Premier lige. Argentinac zabija u sudačkoj nadoknadi QPR-u i donosi Cityju naslov. Vjerojatno je već tada postao legenda u srcima navijača, ali osam godina kasnije, on igra na jednoj nevjerojatnoj razini. Tadašnji trener Cityja, Roberto Mancini je rekao da je on preslika Brazilca Romarija. 13 naslova sa Cityjem, drži rekod za najviše hat-trickova u povijesti Premier lige… Jednostavno i jednom riječju, genije.

Michael Regan/Getty Images