PL klubovi otvaraju pregovore s igračima

Foto: Mike Hewitt/Getty Images

Premijerligaški klubovi otvorit će zasebne pregovore s igračima oko smanjenja plaća.

Kolektivno smanjenje plaća igračima Premier lige (PL) za 30 posto, što je predložilo vodstvo elitnog razreda engleskog nogometa, a što je Sindikat profesionalnih nogometaša (PFA) nije prihvatio, izazvalo je jedan od najvećih prijepora između nogometaša i PL-a, ali čini se da je rješenje na vidiku u obliku pojedinačnih pregovora klubova s njihovim ‘zaposlenicima’.

U raspravu se uključila i britanska Vlada, a tajnik za područje kulture Oliver Dowden u ponedjeljak je izjavio da je ‘pat situacija u pregovorima između PFA i klubova Premier lige vrlo zabrinjavajuća.’

Klubovi, igrači i vlasnici bi trebali biti vrlo oprezni kod donošenja sljedećih odluka. Posebno je važno da ovaj prijepor oko igračkih plaća ne pokvari sve ono dobro što sport, uključujući i nogomet, čini kako bi pomogao Vladi u borbi protiv koronavirusa,’ napisao je Dowden u svojoj kolumni u dnevnom listu Telegraph.

U subotu je vodstvo Premier lige nekim starijim igračima poručilo da je 30-postotno smanjenje plaća nužno kako bi se klubovi lakše nosili s gubicima koji su procijenjeni na milijardu funti, u slučaju da sezona ne može biti nastavljena. No, taj je prijedlog odbijen, a igrački sindikat je izračunao kako bi to značilo 500 milijuna funti manje za igrače na godišnjoj razini što bi rezultiralo gubitkom od oko 200 miijuna za državni proračun na ime uplaćenog poreza.

Sada se očekuje da klubovi pojedinačno igračima pojasne finacijsku situaciju i uđu u pregovore oko smanjenja plaća. Vlasnici klubova se nadaju da će igrači lakše pristati na ‘rezove’, ako se prethodno dogovore za smanjenje plaća s trenerima i uredskim zaposlenicima. Prosječna plaća igrača u Premier ligi je 3,5 milijuna funti godišnje.

Neki su klubovi već odlučili smanjiti gubitke otpuštanjem radnika koji nisu izravno vezani za igrački pogon, čime su ih stavili na teren države koja je predvidjela mjere za zadržavanje radnih mjesta. Među njima su klubovi poput Liverpoola i Tottenhama koji su pri vrhu zarade među premierligašima.

Igrači su zbog odbijanja prijedloga o smanjenju plaća došli na udar kritike, ali su iz sindikata poručili kako će svi igrači iz Premier lige ‘dati svoj doprinos i donirati značajne iznose u ovim nesvakidašnjim vremenima.’ (HINA)