Nema dogovora o rezanju plaća, igrači se drže plana

Mike Hewitt, Getty Images Sport

Premier liga održala je u subotu sastanak s predstavnicima klubova i Savezom profesionalnih igrača (PFA). Dogovora o smanjenju plaća igračima nema, ali će razgovori biti nastavljeni.

Mike Hewitt Getty Images Sport

Savez profesionalnih nogometaša oglasio se priopćenjem nakon ovog sastanka i dala objašnjenje o stavovima igrača. U petak su, predvođeni kapietanom Liverpoola Jordanom Hendersonom kapetani svih momčadi održali sastanak i dogovorili osnivanje fonda za pomoć bolnicama i medicinskom osoblju i od te ideje ne odustaju kao od vida pomoći.

Za sada dogovora o smanjenju plaća nema. Prijedlog je bio da se igračima smanje plaće do posto za narednih mjeseci kako bi se pomoglo zdravstvenom sustavu, a igrači su bili veoma uvrijeđeni što je u njih uprto prstom iz vrha ministarstva zdravlja jer oni pomažu na razne načine nevezano za smanjenje plaća.

PFA je iznijela računicu da bi smanjenje plaća u Premier ligi onako kako je predloženo značilo uštedu klubovima od nešto više od 500 milijuna funti, ali da bi istovremeno na uplaćen porez na plaće igračima značilo više od 200 milijuna funti gubitka za vladu.

“Svi igrači Premier lige žele i hoće da naprave svoj dio kako bi pomogli financijski u ovoj situaciji. Svi igrači u potpunosti razumiju ulogu koju im donosi njihova pozicija u društvu u trenutnoj krizi. Zabrinuti su za sve koje trpe gubitke, kojima je ugroženo zdravlje i egzistencija.

Igrači žele da poduzmu korake kako bi financijski pomogli sljedećim kategorijama:

– Klubovima u kojima igraju, jer su svjesni da će i njima biti potrebna pomoć posebno ako se kriza proširi i na lipanj
– Svim zaposlenim u klubovima koji nisu članovi prvih timova kako bi garantirali da dobiju pune plače
-EFL i neligaškim klubovima, njihovim igračima i zaposlenima
-zdravstvu i zdravstvenim djelatnicima među kojima je mnogo ljubitelja nogometa koji rade izuzetno naporno za sve i koji su pravi heroji.

Igrači smatraju da kao zaposleni porezom na primanja doprinose financiranju više vitalnih javnih servisa što je od velikog značenja i u ovim vremenima i inače. Ako se od naših plaća oduzme 30 posto, to će biti veliki udarac na porezni sustav, pa tako i na doprinose na zdravstvo i sve ostale servise koje financira Vlada.

Predloženo smanjenje od 30 posto u periodu od 12 mjeseci iznosi oko 500 milijuna funti i to je gubitak za Vladu od 200 milijuna funti. Kakav efekt to ima na zdravsteni sustav i zarade u tom sektoru? Da li je ovaj podatak uzet u razmatranje kada je ministar zdravlja Matt Hanckok zatražio od igrača da smanje plaće?

Zadovoljni smo što smo danas imali priliku da razgovaramo sa vodećim ljudima Premier lige i nastavit ćemo razgovarati s njima.

Naš prioritet je da preciziramo detalje našeg dogovora o načinu na koji ćemo pomagati što prije. Međutim, da se dođe do kolektivnog stava svih igrača Premier lige, od kojih mnogi imaju različite financijske uvjete i ugovore zavisno od kluba, to je nešto za št je potrebno malo više vremena.

PFA se također obvezala da da značajna sredstva kao doprinos fondu koji će osnovati igrači kada svi detalji budu dogovoreni.

Nema nikakve sumnje da kapetani i igrači rade sve kako bi cijeli posao bio završen što prije. Zaista su svjesni svoje uloge i onoga što treba da naprave kao grupa kako bi pomogli ostalima”, stoji između ostalog u priopćenju Unije igrača.