Ključan dokaz – Redsi su i teoretski osigurali naslov!

Premier League 22. ožu 202015:13 > 15:15
Michael Regan, Getty Images Sport

Bilo je govora da bi se sezone Premier lige mogla poništiti. A onda je, krajem ovog "radnog" dijela tjedna, došla nova mjera - čekanje do 30. travnja s nadom u završetak do 30. lipnja.

Ako treba, čekat će se i dulje. Poruka s ovotjednog sastanka vodstva lige je glasila da bi se PL sezona 2019/20. mogla okončati i 2021., ako to baš bude potrebno.

Ali, svi se nadaju da neće biti, u čemu sa svojim specifičnim vizijama prednjači čelnik Southamptona.

Zasad, kao mogućnost, više ne postoji poništavanje, ali tko zna kako će se situacija razvija, kakve će se perspektive otvarati ili gasiti. Kako god bilo, saznali smo (putem BBC-a) da bi u svakom slučaju Liverpool morao postati prvak Engleske!

U čemu je stvar?

Stranica Euro Club Index ponudila je znanstvenu predikciju raspleta završne faze sezone. Njihov model bazirao se na relativnoj snazi momčadi, koji je utvrđen specifičnim algoritmom, ali i na 100.000 ponavljanja simulacija!

I u svih 100.000, izvjestili su iz ECI-a, Liverpool je zadržao 25 bodova prednosti ispred Manchester Citya u preostalim utakmicama sezone!

Alex Caparros, Getty Images Sport

Redsi su jedini klub sa potpuno izvjesnom situacijom, dok su za ostale velike lige kontitenta dobiveni sljedeći podaci:

• Bayern ima 84,37% da postane prvak
  • Juventus je na nešto manjih 83,98% iako ima samo bod prednosti ispred Lazija
  • PSG je na 99,98%
  • Barcelona je favorit u Španjolskoj sa 74,22%

Simulacije su se odnosile na cijele lige, a ovdje možete pogledati kolike izglede imaju pojedini klubove za određene pozicije na ljestvici.

Važno je napomenuti – sve je modelirano na bazi trenutnog stanja, bez uzimanja u obzir što je nemoguće predvidjeti. Utjecaj ekonomske krize na ugovore igrača, njihovu motivaciju, utjecaj pada forme, neminovni nalet ozljeda…

No, u svemu je, prema ECI-u, jedno sigurno – Liverpool je prvak i nitko mu to ne više smio dovoditi u pitanje.