Glazeri će prodati United ako se dogodi jedna stvar

Premier League 10. velj 202010:13 > 10:15
Michael Regan/Getty Images

Navijači Manchester Uniteda nadaju se odlasku obitelji Glazer iz omiljenog kluba, međutim kako bi se to dogodilo određene stvari moraju se posložiti.

Jan Kruger/Getty Images

Manchester United je, prema financijskom magazinu Forbes, treći najvrjedniji klub na svijetu. Vrijednost se procjenjuje na 3.8 milijardi dolara, a ispred su samo Real Madrid i Barcelona.

Međutim, financijska snaga Uniteda značajno ovisi i o nastupima u Ligi prvaka koje predstavlja i najznačajnije svjetsko klupsko natjecanje. Trenutno je momčad s Old Trafforda tek osma u Premiershipu, šest bodova udaljena od četvrtoplasiranog Chelseaja. Do kraja sezone odigrat će još 13 ligaških utakmica. Naravno, to nije jedini put do Lige prvaka, United se nalazi u knockout fazi Europa lige, eventualno osvajanje tog trofeja odvelo bi ih u prestižno natjecanje.

Obitelj Glazer već više od desetljeća žari i pali Old Traffordom, prvih nekoliko godina stvari su bile idilične obzirom na kontinuiran uspjeh momčadi koju je vodio Sir Alex Ferguson, međutim ta se vremena danas čine kao davna prošlost. United je i dalje najtrofejniji engleski klub sa 66 trofeja, a još bitnije s dvadeset naslova prvaka. Međutim, posljednju titulu najboljeg osvojili su 2013. godine.

Financijska snaga Uniteda u velikoj mjeri ovisi o sponzorima, a oni su sve nezadovoljniji nekontinuiranim nastupima u Ligi prvaka. Britanski mediji otkrivaju kako je ugovor s Adidasom zaštitio poznatog proizvođača sportske obuće i odjeće, ukoliko Manchester ne izbori plasman u LP tada će njemačka korporacija biti kompenzirana. Također, navodno Chevrolet, koji je jedan od glavnih sponzora, neće produžiti ugovor.

Takva situacija mogla bi navesti obitelj Glazer na prodaju kluba i pokušaj ostvarivanja zarade prije nego vrijednost njihove skupe investicije dodatno ne propadne.