PL na vrhu: Nogomet se napokon vratio kući

Premier League 20. sij 202013:50 > 13:52
Clive Brunskill/Getty Images

Međunarodni institut za nogometnu povijest i statistiku (IFFHS) objavio je novi popis najboljih liga svijeta, a nakon više od deset godina na vrhu se ponovno nalazi Premier liga.

Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Engleska Premier Liga posljednji je put proglašena najboljom već davne 2009. godine kada su klubovi poput Manchester Uniteda i Chelseaja igrali završnice europskih natjecanja. Od tada pa sve do danas španjolska La Liga držala je primat.

No, statističari IFFHS-a vratili su Premiership na vrh s 1287 bodova, zasluga je naravno usmjerena prema sjajnim nastupima engleskih klubova u lanjskim europskim kup natjecanjima. Španjolci su pak izgubili čak dvije pozicije i sada su tek treći dok se na drugo mjesto probila Serie A. Međutim, ne ona talijanska već brazilska. Talijanska ili poznatija verzija nalazi se na četvrtom mjestu. Top pet zaokružila je iznenađujuće, kolumbijska Primera.

Najveće iznenađenje je ozbiljan pad Bundeslige koja se sada nalazi tek na desetom mjestu iza primjerice portugalskog i nizozemskog prvenstva. Kad je riječ o hrvatskoj ligi (HNL), trenutno se nalazi na vrlo dobrom 18. mjestu, riječ je ipak o ljestvici čak stotinu najboljih svjetskih liga. Hrvatska je najbolje plasirana liga u regiji, na dvadesetom mjestu nalazi se Srbija, Slovenija je 49., Makedonija 77., Crna Gora 88., a najslabija liga je ona iz Bosne i Hercegovine na 95. poziciji.