Je li moguće prosuti 8 bodova viška? Pitajte njih…

Shaun Botterill / Staff

Liverpool ima velikih osam bodova prednosti na vrhu Premiershipa, najveća prijetnja postaje Leicester City koji je ove sezone preporodio Brendan Rodgers.

Prije Kloppa, bio je Brendan Rodgers. Sjećamo se još sezone ranije ovog desetljeća kada je Rodgersov Liverpool zamalo šokirao Premier ligu i predvođen Luisom Suarezom osvojio titulu prvaka Premiershipa. Nisu uspjeli, nedugo zatim od profesionalne karijere oprostio se Steven Gerrard, a niti Rodgers nije dugo potrajao na klupi kluba s Anfielda.

Stigao je Jürgen Klopp, Redsi godinama napreduju, a lani su u samoj završnici sezone ostali bez PL titule. Čini se kako su ove godine stvari napokon posložene u njihovu korist. Manchester City zaostaje golemih 14 bodova nakon slabijeg ulaska u sezonu nego što smo od njih navikli, Tottenham, Chelsea, Manchester United rano su prestali biti prijetnja, a jedini koji drži korak je Leicester Brendana Rodgersa. Može li bivši Liverpoolov trener šokirati Redse svojim novim klubom?

Kroz povijesti Premiershipa već smo se nagledali velikih šokova, a ovo su neki od najznačajnijih.

Norwich City u sezoni 1992/93. – momčad koju je vodio Mike Walker odigrala je fantastičan prvi dio sezone, pobijedili su u sedam od prvih devet utakmica stvorivši prednost od osam bodova na polovici sezone. Međutim, sve su prokockali u nastavku godine.

Newcastle United u sezoni 1995/96. – momčad je vodio Kevin Keegan, nakon 15 utakmica imali su dvanaest bodova viška. Međutim, u razdoblju od veljače do travnja 1996. godine izgubili su pet od osam odigranih utakmica, s druge strane Manchester United je pobijedio u 13 od završnih 15 i momčad Alexa Fergusona završila je na vrhu.

Manchester United u sezoni 1997/98. – ovoga puta Fergusonova momčad bila je ta koja je prokockala čak 11 bodova prednosti samo devet kola prije kraja. Titulu je uzeo Arsenal koji je tada prvi put vodio Arsene Wenger.

Arsenal u sezoni 2002/03. – Fergijeva osveta dogodila se pet godina kasnije. Wengerov Arsenal imao je osam bodova viška u ožujku, mjesec i pol prije kraja sezone, međutim doživjeli su totalan raspad. United je pobijedio u 15 od posljednjih 18 utakmica osvojivši titulu.

Arsenal u sezoni 2007/08. – ponovno Arsenal, ovoga puta prednost je iznosila pet bodova početkom kalendarske godine. Iako su na početku te sezone prodali Thierryja Henryja u Barcelonu, Topnici su do blagdanskog perioda izgubili tek jednom. Međutim, loša forma u završnici sezone ponovno ih je koštala titule.

Manchester United u sezoni 2011/12. – Fergusonova momčad imala je osam bodova prednosti ispred gradskih rivala, bilo je to vrijeme kada se razvijao novi Manchester City potpomognut arapskim petrodolarima. United je titulu prokockao uslijed gubitka bodova protiv klubova iz donjeg dijela prvenstvene ljestvice.

Liverpool u sezonama 2013/14 i 2018/19. – u proljeće 2014. godine, Rodgersov Liverpool imao je tri boda prednosti ispred Manchester Cityja samo tri kola prije kraja. Steven Gerrard se poskliznuo u domaćem porazu od Chelseaja, a samo tri dana kasnije Redsi su prokockali nevjerojatnu prednost od tri gola razlike protiv Crystal Palacea u posljednjih jedanaest minuta utakmice. Konačno, podsjetnik da ‘nije sve gotovo dok nije gotovo’, Redsi su 29. prosinca prošle godine održavali prednost od devet bodova na vrhu PL. Svi znamo kako je ta priča završena.

Iako se čini da je ovosezonski Liverpool prije svega psihološki čvršći nego prijašnjih sezona, povijest pokazuje kako svako opuštanje može itekako biti kažnjeno.