Klasici Liverpoola i MU: Cantona, Cole, Gerrard…

Premier League 19. lis 201910:49 > 10:50
Alex Livesey/Getty Images

Derbi Liverpoola i Manchester Uniteda najveći je u engleskom nogometu, a na programu u nedjelju od 17.30, uz direktni prijenos na Sport klubu 1

Prethodni dvoboj dva kluba završen je bez golova, ali u povijesti su imali mnogo uzbudljivih okršaja. Portal Soccerway izdvojio je šest najzanimljivijih otkad je elitno englesko takmičenje poznato pod imenom Premier liga.

6. Manchester United – Liverpool 0:3; Moyes na ivici (ožujak 2014.)

Liverpool je bio momćad koji je lovio naslov prvaka, dok je United bio u raspadu. David Moyes je trebao biti odabrani Fergusonov nasljednik za United, ali tada mu se već ljuljala stolica.

Steven Gerrard zabio je dva pogotka s bijele točke, čak je i promašio jedan. Nemanja Vidić dobio je crveni karton – ne svoj prvi u derbijima – prije nego što je Luis Suarez golom u završnici dodao sol na ranu.

Manchester United je imao sreće što nije uvjerljivije poražen, a Moyes je još samo mjesec dana bio menadžer Crvenih vragova.

5. Liverpool – Manchester United 1:2: Gerrard u igri… I van igre (ožujak 2015.)

Ovaj duel uvijek će ostati upamćen kao posljednja utakmica Stevena Gerrarda protiv starog neprijatelja – trajalo je 38 sekundi

United je vodio na poluvremenu golom Juana Mate, što je natjeralo menadžera Brandona Rogersa da uvođenjem Gerrarda osvježi sredinu terena. Kapetan je učinio sljedeće – u prvoj minuti nastavka snažno je nagazio Herreru i zaradio direktni crveni karton.

Mata je dao i drugi gol atraktivnim škaricama, a gol utjehe ze Crvene postigao je Daniel Sturridge.

4. Manchester United – Liverpool 2:2: Povratak kralja Erika (listopad 1995.)

Bio je to show Erica Cantone. Poslije devetomjesečne suspenzije nakon čuvenog mae-gerija navijaču u duelu sa Crystal Palaceom, Cantona je u svom povratku odmah ostavio trag.

Prvo je asistirao Nickyju Buttu za prvi gol Uniteda, da bi sa penala donio izjednačenje na 2:2. Između toga je Robbie Fowler postigao dva divna gola – prvi snažan šut pored Schmeichela, drugi lob sa puno osjećaja.

3. Liverpool – Manchester United 2:3: Carragher, Cole i pet golova (rujan 1999.)

Ovo je utakmica koju Jamie Charragher nikada neće zaboraviti, prije svega zato što mu navijači Uniteda to neće dozvoliti.

Stoper Liverpoola postigao je dva gola, ali oba u pogrešnu mrežu, i to na strani sa najvatrenijim navijačima Liverpoola. Andy Cole bio je jedini igrač Crvenih vragova koji je dao gol tada, mada je i isključen  20 minuta prije kraja.

Liverool je iskoristio grešku golmana Massima Taibija u prvom poluvremenu kako bi dao gol preko Samija Hyypije, a Patrik Berger smanjio je zaostatak na jedan gol prije Coleovog isključenja. Ipak, United je odolio.

2. Manchester United – Liverpool 1:4: show Rafinih Crvenih (ožujak 2009.)

Kako zaboraviti ovaj dvoboj, mada navijači Uniteda sigurno pokušavaju već godinama…

Fernando Torres je dao gol nakon što je  je oduzeo loptu Vidiću, koji je poslije dobio i crveni karton. Gerrard je poljubio grb pred televizijskim kamerama poslie gola iz penala koji je skrivio Evra, uslijedio je prelijep slobodni udarac Fabija Aurelija, da bi se najljepše ipak sačuvalo za kraj kada je Andrea Dossena lobao Edwina van der Sara.

Sve to dogodilo se samo četiri dana nakon što je  je Liverpool razbio Real Madrid sa 4:0 u osmini finala Lige prvaka. Pa ipak, United je te sezone osvojio titulu.

1. Liverpool – Manchester United: Na rubu “Brijača“ (siječanj 1994.)

Istinski premijerligaški klasik u ranim danima takmičenja. United je bio uvjerljivo prvi na tablici i poslije 25 minuta vodio je sa 3:0 golovima Ryana Giggsa, Denisa Irwina i Stevea Brucea, ali su Crveni odgovorili preko dvostrukog strijelca Nigela Clougha i pogotkom glavom Neila Ruddocka.
Bio je to povratak koji je učinio ponosnim menadžera Graema Sounessa, ali nije mu pomogao da zadrži posao. Dao je ostavku prije kraja tog mjeseca.

Veliki derbi broj 203 između Liverpula i Manchester Uniteda možete gledati od 17.30 sati na Sportklubu 1.