Ma kakav Dinamo, Benficu čeka utakmica sezone

Portugal 2. ožu 201914:53 > 14:54
Getty Images

Večeras 21.30 na Sportklubu 3 pogledajte O Clasico, derbi Porta koji je vodeća momčad lige protiv Benfice, sljedećeg Dinamovog euro suparnika koja zaostaje jedan bod

Porto ili Benfica? Dvoboj za titulu! Plavo-bijeli ili crveni? Sve oči portugalske nogometne javnosti uprte su u Dragao stadion. U posljednjih 16 sezona Porto se okrunio s 10, a Benfica sa šest naslova U zadnjih, pak, pet sezona uspješnija je Benfica s četiri naslova. Protekle sezone Porto (88) ovjenčao se trofejem sa sedam bodova više od drugoplasirane Benfice (81).

Večeras, 21.30 sati, Sportklub 3 Porto protiv Benfice. Stara je izreka da se prvensto osvaja na malim utakmicama, a  da se pamte derbiji. Tako nekaka zapravo možemo pristupiti i ovoj utakmici. Porto 57, Benfica 56. Mogao bi jedan bod odlučiti tko će biti prvak. Stoga, ova današnja utakmica je važna, jako važna. Dinamovom navijaču će biti posebno zanimljiva, da se vidi kako Benfica izgleda kada igra protiv najjačeg mogućeg suparnika. Nogometaš portugalskog prvoligaša Chavesa, Nikola Maraš, koji je u ponedjeljak izgubio od Benfice 4:0 ovako opisuje Benficu:

– Ne znaš gdje je Benfica opasnija. Po boku ili kroz sredinu. Pa se umire i onda te napadnu super preciznim dugim loptama. Brzi su, sve odlučuju u seknudi, u pokretu. Preporodio ih je novi trener Bruno Lage. U prvom smo dijelu sezone igrali u Chavesu 2:2, sada je to neka druga momčad, a isti igrači.

Gett Images

Posljednjih godina najveći portugalski derbi, s maksimalno dva pogotka po utakmici, najčešće završava naizmjeničnim pobjedama Benfice i Porta. Izuzev posljednjeg meča, koji je okončan Portovom pobjedom u polufinalu Liga kupa (3:1), u prethodnih 10 prvenstvenih ogleda golijade su bile apstraktan pojam. Viđeno je bilo tek 15 pogodaka. Statistički gledano, domaćin najčešće bilježi pobjede. Porto je kroz povijest nadmetanja trenutačno uspješniji (93 pobjede) u odnosu na Benficu (87 pobjeda).

Octavio Passos, Getty Images Sport

Bruno Lage (42), čovjek koji je 3. siječnja preuzeo momčad preporodio je Orlove. U trinaest utakmica ostvario je 11 pobjeda, jedan remi i jedan poraz. Taj jedan, jedini je od Porta u polufinalu Liga kupa. 3:1.  U prvenstvu ima osam pobjeda za redom uz gol razilku 33-4. Porto je pak u nešto slabijoj formi, ali ništa to uoči ovog derbija neće značiti.