Lisabonski derbi: Benfica – Sporting (UŽIVO – SK 3)

Portugal 25. kol 201811:45 > 11:52
Lars Baron/Bongarts/Getty Images

Gdje će Sportingu biti teže? Na sudu ili u orlovom gnijezdu?

Što se sve dogodilo od posljednje utakmice Benfice i Sportinga, stalo bi u jedan posve solidan roman s kriminalnim štihom. I to podvučeno zeleno-bijelim. Nekoliko kola prije kraja prvenstva kada je Sporting po tko zna koji put izgubio naslov prvaka Portugala, nije bilo navijačke tuge i samosažaljenja, već je Torcida (Ultras krilo navijača Sportinga) odlučila biti i sudac i porota. Bejzbol palicama pretučeni su neki od igrača, a najviše batina dobio je ponajbolji igrač Nizozemac Bast Dost koji je morao hitno u bolnicu na šivanje.

Vandalski čin bez sumnje, koji se danima razvlačio po medijima. Zaplet te priče je postao posve intrigantan u trenutku kada je u sve umiješan predsjednik Bruno Carvallo. Naime, on se navodi kao naručitelj napada. Svakako nije računao na to da će navijači prekoračiti granicu ‘svojih ovlasti’. Dobar dio igrača je odmah zatražio raskid ugovor, trener Jorge Jesus, koji je bio najduže u svađi s predsjednikom Carvallom je odmah otišao, a čovjek koji je optužen kao naručitelj napada je ostao predsjednik i odmah je kao novog trenera angažirao Sinišu Mihajlovića. E, u tom trenutku počinje drama. Smijenjen je Bruno Carvallo, potjeran Siniša Mihajlović, koji je potpisao ugovor na šest milijuna eura za tri godine. I odmah najavio tužbu, sud i tražio trećinu novca na ime odštete.

Iako je u tom trenutku ostalo malo do početka sezone, brzo je počela raditi prinudna uprava, neki su se igrači poput Bas Dosta, Brune Fernandesa, Battaglie odmah odlučili vratiti, a Rui Patrisio, sjajni i dugogodišnji vratar, Willian Carvallo, Gelson Martins su kao tri ponajbola igrača napustili Lisaabon. No, tu je vodstvo Sportinga odmah reagiralo i zbog odlaska Ruia Patrisia u Wolwerhampton i Gelsona Martinsa u Atletico Madrid tužilo te klubove sportskom sudu u Loussaane. Sporting potražuje 190 milijuna eura, no vidjet ćemo što će se na kraju dogoditi. Spoting bi 8. rujna trebao dobiti novog predsjednika kluba, Joao Bendito, Pedro Madeira Rodriges, Frederico Varandas, neka su od imena koje se spominju. U jednom trenutku se u medijima kao kandidat pojavio i Louis Figo, ali je to odmah demantirao.

Novi trener lavova je Jose Peseiro (58), ovo mu je drugi put da je sjeo na klupu slavnog lisabonskog kluba. Prvi puta je u sezoni 2004.2005. izgubio finala tada Kupa Uefa protiv CSKA za koji je igrao Ivica Olić. Sporting je prvenstvo otvorio s dvije pobjede protiv Moreirensa i Vitorije Setubal, a osim Nanija, koji se nakon dojmljive karijere Manchester United, kasnije Fenerbahce i Valencia) niti jedno zvučno ime nije stiglo u Lisabon.

Benfica, koja je u nakon četiri uzastopna naslova prvaka izgubila titulu, ovo ljeto posvetila je kvalifikacijama za Ligu prvaka. Orlovi su izbacili Fenerbahce, protiv PAOK-a su prvu utakmicu odigrali 1:1, stoga ih čeka teška bitka u Grčkoj. U prvenstvu Benfica kao i Sporting ima dvije pobjede protiv Vitorie Guimaraes i Boaviste. U orlovom gnijezdu nova lica su golman Vlachodimos koji je došao iz Panathinaikosa i napadač Facundo Ferreyra, Argentinac koji je došao iz Šahtara.

Puno je zanimljivosti, no sve će to pasti večeras u 20 sati u drugi plan. Bit će to 303 sudar Benfice i Sportinga, uspješnija je Benfica koja ima 130 pobjeda, 64 puta su igrali bez pobjednika i 108 puta je slavio Sporting. Prošle sezone odigrali su dva remija.

Derbi de Lisboa, ne propustite, SK 3 u 20 sati.