SVI BJEŽE IZ SPORTINGA Je li Rui Patricio novi Bosman?

Portugal 11. lip 201819:28 > 19:31
Octavio Passos/Getty Images

Petorica nogometaša Sportinga podnijela su zahtjeve za raskidom ugovora, što bi moglo dovesti do ozbiljnog presedana u svijetu nogometa.. Nakon Rui Patricija, koji je dobio parnicu protiv kluba, isto je - među ostalima - zatražio i Gelson Martins, kada je Sporti odbio dvije ponude Arsenala.

Nakon Patricija, pisma Nogometnom savezu Portugala poslali su i Martins, William Carvalho te Bruno Fernandes, a prethodno je raskid ugovora zatražio i Daniel Podence. Na taj način se stvara prostor za veliki presedan u svijetu sporta, jer bi se moglo omogućiti drugim nogometašima, ali i sportašima, da traže raskid ugovora ako nisu zadovoljni klubom.

Trenutna situacija po magnitudi potencijalnog utjecaja podsjeća na slučaj Jean-Marca Bosmana, koji je pred Europskim sudom pravde 1995. godine dobio slučaj protiv Standarda iz Liegea, Nogometnog saveza Belgije i Uefe.

Tada je uvedeno “Bosmanovo pravilo” po kojem nogometaši po isteku ugovora mogu prijeći u drugi klub bez ikakve odštete. Po tom pravilu transfer se može ugovoriti ukoliko je do isteka ugovora ostalo manje od pola godine.

Nakon objave da je Martins podnio zahtjev za raskidom ugovora, objavljeno je da su isto učinili i Carvalho te Fernandes, poslije problematične sezone za Sporting. Kako na terenu, tako i izvan njega. Situaciju pomno prate brojni europski klubovi, koji bi mogli doći do velikih pojačanja, a da za njih ne moraju platiti odštetu. S druge strane, klub iz Lisabona bi osim igrača ostao i bez novca na koji je računao za njihove potencijalne transfere.

Octavio Passos/Getty Images

Sporting je portugalsko prvenstvo završio na trećem mjestu, iza Porta i Benfice, ali to nije glavni problem s kojim se klub susreo. Predsednik Bruno de Carvalho je nakon eliminacije u Europa ligi (od madridskog Atletica) najavio da će suspendirati 19 igrača prve momčad nakon javnog verbalnog rata, ali je potom odustao od namjere.

Prošlog mjeseca su brojni nogometaši Sportinga napadnuti u trening centru od vlastitih navijača, zato što nisu uspjeli izboriti mjesto u Ligi prvaka sljedeće sezone.

Topnici iz Londona su prošlog tjedna ponudili 30 milijuna eura za Martinsa, što je Sporting odbio, a nova ponuda stigla je u ponedjeljak. Arsenal tom prilikom nije ponudio više, a kako je odštetnaklauzula u Martinsovom ugovoru postavljena na 60 milijuna eura, odgovor je ponovo bio negativan, pa je sam nogometaš odlučio uzeti stvari u svoje ruke.

Želja portugalskog nogometaša da napusti Sporting je poznata, a Arsenal ne želi odustati od 23-godišnjeg Martinsa, koji je bio jedan od najboljih nogometaša Sportinga tijekom prošle sezone, s postignutih 13 golova i isto toliko asistencija na 52 utakmice.