Dan odluke za dva povijesna engleska kluba

Nogomet ostalo 27. kol 201911:05 > 11:06
Gareth Copley, Getty Images Sport

Utorak je dan kad će napokon biti poznata sudbina dva engleska kluba s golemim financijskim problemima.

Christopher Furlong / Staff

Bolton Wanderersi i Bury F.C. imaju vremena danas do 18 sati kompletirati prodaju kluba novim vlasnicima ili će oboje ući u proces likvidacije, odnosno izbacivanja iz članstva u EFL-u (English Football League) nakon čega bi oba kluba, ukoliko uopće opstanu u bilo kakvoj formi postali amaterski.

Situacija s Boltonom je više-manje poznata, klub već dvije godine teško živi, računi su blokirani, a igrači koji su ostali niti se ne sjećaju kad su dobili zadnju plaću. Klub od ove sezone igra u trećoj ligi gdje su pretposljednji s jednim bodom. No, to je sada najmanji problem. Proteklog vikenda činilo se kako je konačno pronađen kupac za klub, tvrtka Football Ventures, međutim dogovor je propao.

Kad je riječ o Buryju, klub se od ove sezone natječe u istom razredu, posljednja su momčad lige, no sve tri utakmice po rasporedu izgubili su za zelenim stolom obzirom da su igrači u štrajku. Vlasnik kluba je Steve Dale koji više ne smije izaći izvan vlastitog dvorišta bez zaštite policije, tjednima manipulira javnosti te iznosi niz laži koje su nedavno dokazane. Dale je naime tvrdio kako je plaćao igrače putem posebnog fonda koji potpomaže EFL, međutim igrači, posebno veznjak Stephen Dawson to su negirali nazvavši Dalea lažljivcem. Dawson je čak gostovao u jednoj radio emisiji gdje se izravno, putem telefona sučelio s Daleom koji je nastavio lagati, a irski veznjak je zatim očajnički proklamirao kako će izgubiti kuću gdje živi s obitelji ukoliko ne dobije plaću.

No, čini se kako je spas za Bury ipak blizu. Naime, Dale je pronašao kupca, to bi trebala biti tvrtka C&N Sporting Risk, dokaz da je dogovor blizu stigao je u ponedjeljak kad je spomenuti poslovni entitet EFL-u poslao bankovne garancije.

Izvršna direktorica EFL-a, Debbie Jevans najavila jest mogućnost produženja roka za Bury ukoliko se ispostavi da je dogovor o prodaji blizu rješenja.

Bolton Wanderersi su klub osnovan 1874. godine, nikada nisu osvojili nacionalno prvenstvo, no četiri puta podigli su trofej pobjednika FA kupa. Bury F.C. je pak osnovan 1885. godine, osvojili su dva FA kupa, no posljednji davne 1903. godine.