Pojašnjenje pravila: Kada VAR intervenira, a kada ne

Ricardo Nascimento/Bongarts/Getty Images

IFAB je tijelo unutar Fife koje se bavi promjenama pravila u nogometu, a sada su odlučili pojasniti neka od novih pravila.

Getty Images/Catherine Ivill

Pravilo 3 – Igrači

Promjena postupka zamjene traži da igrač kojeg se zamjenjuje teren za igru napusti na najbližoj točki granične crte igrališta. To treba strogo primjenjivati, osim ukoliko postoje jasni sigurnosni
razlozi ili sudac dopusti igraču da brzo napusti teren na središnjoj crti, u kojem slučaju ukoliko igrač brzo ne napusti teren, bit će mu izrečena opomena (žuti karton).

Pravilo 8 – Početak i nastavak igre

O spuštenoj lopti radi se samo onda kad lopta dotakne suca (ili drugu službenu osobu) i „ostaje u igri. Ukoliko lopta izađe iz igre, igra se nastavlja kao da nije dotakla suca.

Pravilo 10 – Određivanje ishoda utakmice

U lipnju 2019., FIFA (FIFA Svjetsko prvenstvo za žene 2019) i CONMEBOL (Copa América, Copa Libertadores and Copa Sudamericana), kad se koristio VAR dana je posebna uputa, da se ne izriče opomena (žuti karton) ukoliko je vratar počinio prekršaj tijekom jedanaesteraca, a što je rezultiralo ponovnim izvođenjem udarca.

Ova se uputa sada proširuje na svako natjecanje u kojem se želi koristiti VAR, ali samo za jedanaesterce; ne primjenjuje se na kaznene udarce tijekom „normalnog“ vremena. Međutim,
ukoliko vratar opetovano čini prekršaje tijekom udaraca s točke za izvođenje kaznenih udaraca, sudac treba izreći opomenu (žuti karton) za opetovano činjenje prekršaja ili nesportsko ponašanje.

Pravilo 12 – Prekršaji i nesportsko ponašanje

Od sudaca se sada traži da pokažu crveni ili žuti karton službenim osobama momčadi za prekršaje koji su navedeni u Pravilu 12. Posebna se pažnja skreće na zahtjev da se pokaže crveni karton
ukoliko službena osoba momčadi uđe u teren za igru da bi se suprotstavila sucu, uključujući poluvrijeme i nakon završetka utakmice.

Pravilo 14 – Kazneni udarac

Jedna od glavnih promjena u postupku izvođenja kaznenih udaraca (uključujući i jedanaesterce) dala je vratarima veću slobodu kretanja na način da je smanjen zahtjev da su njihova cijela/dio oba
stopala u kontaktu s poprečnom crtom kad se udarac izvodi – na samo jedno stopalo, s dodatnom ‘slobodom’ da stopalo ne mora doticati crtu, nego može biti iznad nje (u zraku).

Dobivši ovu veću slobodu, od vratara se sad trži da poštuju Pravilo i od sudaca da osiguraju da, ukoliko vratar prerano izađe prije nego lopta bude u igri i obrani kazneni udarac, udarac se ponavlja. Međutim, ukoliko udarac bude promašen, ili se lopta odbije od stupa(ova) i/ili grede, sudac će uobičajeno primijeniti „duh“ Pravila i neće dosuditi ponovno izvođenje, osim ukoliko je prerani izlazak jasno utjecao na izvođača udarca. To se nastavlja primjenjivati na utakmicama na kojima se koristi VAR, kad VAR mora „provjeriti“ svaki prekršaj vratara i/ili izvođača.

Protokol pomoćnog video suca (VAR)

VAR se koristi samo za ‘jasne i očite pogreške’ i za ‘ozbiljne propuštene incidente’ (kad suci nisu vidjeli što se dogodilo) u odnosu na ‘pogodak/nije pogodak’, kazneni udarac/nema kaznenog udaraca ili izravni crveni karton, ili pogrešni identitet vezano uz žuti ili crveni karton.

Načelo da originalna odluka na terenu ostaje, osim ako se radi o ‘jasnoj i očitoj pogrešci’, primjenjuje se na sve odluke koje su podložne pregledu i odluka se ne mijenja, osim ukoliko je ona ‘očito pogrešna’.

Za činjenične odluke (npr. mjesto prekršaja, položaj igrača za zaleđe, prekršaj vratara kod kaznenog udarca ili jedanaesterca, lopta u/izvan igre, itd.), VAR mora obavijestiti suca ako postoji jasan dokaz za ponovni pregled. Ukoliko dokaz za ponovni pregled nije jasan (zbog položaja kamere, kuta, poteškoće u određivanju točnog trenutka kad je loptom odigrano), VAR ne intervenira.

Protokol ne dopušta sucima da ‘pregledaju’ incident kad originalna odluka na terenu nije ‘jasna iočita pogreška’; ‘pregledi’ nisu dopušteni za ‘drugu prigodu’ da se incident pogleda ili potvrdi ili ‘proda’ odluka koja očito nije bila pogrešna.