Nitko kao Škoti: Devet trenera u devet godina

Nogomet ostalo 26. lip 201919:47 > 19:49
Mark Runnacles / Stringer

Ako ste mislili da rijetko tko mijenja trenere kao hrvatski klubovi, tada ste se uglavnom prevarili.

Oran Kearney postao je deveta trenerska žrtva čelnika malog škotskog kluba St. Mirrena u isto toliko godina.

Da, dobro ste pročitali. Devet trenera u devet godina. St. Mirren je klub osnovan 1877. godine, u dugoj povijesti nikada nisu bili prvaci najjačeg razreda škotskog nogometa, a najvažniji trofej koji su osvojili jest nacionalni kup, i to tri puta (posljednji 1987. godine).

Ipak, omaleni klub iz gradića Paisleyja, a koji igra na stadionu s kapacitetom za tek 7 937 navijača, raritetan je primjer u jednom negativnom smislu. Naime, tko god da je na čelu kluba ima običaj mijenjati trenere.

Od 2016. godine predsjednik i vlasnik kluba jest Gordon Scott, škotski građevinar koji je klub kupio uz pomoć Udruge navijača St. Mirrena za milijun funti. Međutim, niti on nije promijenio običaj bivšeg gazde Stewarta Gilmoura.

Devet trenera u devet godina. Najduži staž ostvario je Gus MacPherson koji je trenerski posao obavljao punih sedam godina između 2003. i 2010. godine. Ljudi iza njega nisu bili takve sreće. Redom su otkaze zarađivali – Danny Lennon, Tommy Craig, Gary Teale, Ian Murray, Alex Rae, Jack Ross, Allan Stubbs te konačno čovjek s početka teksta, Oran Kearney.

St. Mirren je protekle sezone uspio zadržati prvoligaški status nakon što su u doigravanju za opstanak svladali Dundee na jedanaesterce.

Ipak, Gordon Scott mogao bi imati itekakvih problema pronaći kvalitetnije rješenje za klupu u sezoni koja dolazi.