Lige petice s rekordnim prihodima!

Shaun Botterill, Getty Images

Pet vodećih europskih nogometnih liga ostvarilo je rekordnih 15,6 milijardi eura prihoda u sezoni 2017/2018., šest posto više nego u prethodnoj sezoni, pokazali su novi podaci konzultantske tvrtke Deloitte.

Europsko nogometno tržište sada vrijedi oko 28,4 milijarde eura, procjenjuju u Deloitteu a prenosi BBC.

Na prvom je mjestu u sezoni 2017/2018. bila engleska Premier League s rekordnim prihodima od 4,8 milijardi funti (5,44 milijarde eura) zahvaljujući čak pet klubova koji su se natjecali u Ligi prvaka.

Drugo je mjesto zauzela njemačka Bundesliga, koja je s 3,17 milijardi eura prihoda pretekla španjolsku La Ligu (tri milijarde eura) i postala druga u svijetu po visini prihoda.

Na četvrtom je mjestu talijanska Serie A s 2,2 milijarde eura prihoda a na petom francuska Ligue 1 s 1,7 milijardi.

U Deloitteu ističu da je europski klupski nogomet u sezoni 2017./2018. bio u ‘najjačoj financijskoj poziciji koju smo ikada vidjeli’.

– To odražava nastojanja vodećih klubova da generiraju sve veće prihode kako bi financirali uspjehe na terenu, kao i kontinuirane napore UEFA-e da poboljša profitabilnost i održivost klubova programom Financijskog fair playa i licenciranjem klubova – rekao je partner i voditelj Deloitteova odjela za poslovanje u sportu Dan Jones.

Njemačka Bundesliga može se pak pohvaliti najboljom posjećenošću utakmica u sezoni 2018/2019. – u prosjeku nešto više od 43 tisuće gledatelja po utakmici, pokazuje Deloitteovo izvješće.