Nitko kao Englezi: Povijesna finala za Premiership

Shaun Botterill / Staff

Prvi put u povijesti dva europska finala igrat će samo engleski klubovi.

Nikada u dugoj povijesti UEFA-inih natjecanja dva (nekad i više) europska finala nisu igrali klubovi iz samo jedne zemlje. Engleska je tako ispisala zaista nevjerojatnu povijest.

Godinama, desetljećima mnogi kritičari okrenuli su palac prema dolje usmjeren prema kvaliteti Premiershipa u odnosu na La Ligu iz koje dolaze dvije najdominantnije momčadi posljednjih desetak godina, Real Madrid i Barcelona, a koje prate također uspješni Atletico i Sevilla. Međutim, stvari su sada ipak dobile jednu drugačiju dimenziju.

Španjolci su u sezoni 2015/16. imali tri predstavnika u dva finala. Real je pobijedio Atletico Madrid u finalu Lige prvaka, dok je Unai Emery odveo Sevillu do trijumfa u Europa ligi. Englezi su sada učinili korak više. Liverpool i Tottenham su nakon nevjerojatnih preokreta u uzvratnim utakmicama protiv Barcelone i Ajaxa izborili finale Lige prvaka koje će se igrati prvog lipnja u Madridu na Wandi Metropolitano. S druge strane, četvrtak je donio sreću za Chelsea i Arsenal. Topnici su imali ugodno vodstvo pred uzvrat u Valenciju, a u Španjolskoj su novom sjajnom izvedbom uvjerljivo osigurali finalni nastup. Chelsea je s druge strane ovisio o drami jedanaesteraca uspješno apsolviravši izazov koji je ponudio njemački Eintracht iz Frankfurta. Finale Europa lige na rasporedu je 29. svibnja u glavnom gradu Azerbajdžana, Bakuu.

Gledajući iz povijesne perspektive, engleski klubovi međusobno su se sastali u europskim finalima samo dva puta. Prvi dvoboj odigrao se davne 1972. kada je Wolverhampton svladao Tottenham u finalu tadašnjeg Kupa UEFA, a 2008. godine Manchester United je slavio protiv Chelseaja u finalu Lige prvaka.