Taksisti, prodavači, pekari – tragična jemenska priča

Photo by Ryan Pierse/Getty Images)

Reprezentacija Jemena ovih dana nastupa na Azijskom prvenstvu, teško da postoji neizvjesnija i zanimljivija priča od reprezentacije čiji izbornik vodi momčad a da pritom nikada nije nogom stupio u zemlju.

Photo by Francois Nel/Getty Images)

Azijsko prvenstvo održava se od 5. siječnja do 1. veljače u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, favoriti su kao i uvijek Australija, Saudijska Arabija, Japan i Južna Koreja. Ipak, jedna od intrigantnijih priča tiče se reprezentacije Jemena.

Proteklih godina, ako ste čuli nešto o Jemenu, tada su to bile ratne priče. Teška situacija u kojoj se nalaze građani ove zemlje, njih 27.5 milijuna prema posljednjem popisu stanovništva iz 2016. godine, no upitan je taj broj zbog tragičnog razloga. Naime, gotovo na dnevnoj razini mnoštvo ljudi umire ne samo od ratnih razaranja, već i zbog gladi i svakojakih bolesti. Sada zamislite u kakvom se stanju duha pripremala reprezentacija Jemena za prvenstvo Azije.

Jemen je kvalifikacije prošao nakon pobjede nad Nepalom u posljednjem kolu, sve svoje domaće utakmice igrali su u Kataru gdje ih je pratio limitiran broj navijača. Situacija u zemlji je takva da pola zemlje drže ljudi vjerni aktualnom predsjedniku Hadiju kojeg podržava Saudijska Arabija, a posljedično i saveznici SAD i Velika Britanija, dok s druge strane pobunjenike podržava Iran. Samim time, Jemenci ne smiju niti ‘cipelom’ prijeći na teritorij Saudijske Arabije kada primjerice žele putovati na utakmice zbog čega imaju nagomilane troškove putovanja.

Većina igrača živi i igra izvan granica svoje zemlje poput najpoznatijeg igrača Alaa Al-Sasija koji za kruh zarađuje u Kataru. Od igrača koji igraju u Jemenu, nitko nije profesionalac. Igrači zarađuju na razne načine, kao taksisti, radnici u supermarketima, a nažalost mnogi su napustili uobičajene živote, prijavili se u vojsku i tamo izgubili živote. Oni koji su ostali, bore se sa svakodnevnim problemima, primjerice Fouad Al Omeisi igra za momčad iz glavnog grada Sane što je u najmanju ruku pozitivna stvar jer je taj grad najsigurniji od ‘nesigurnih’, a dnevnicu zarađuje u iznosu od šest dolara. Dakle, doslovno za kruh i mlijeko.

Photo by Francois Nel/Getty Images)

Većina stadiona u Jemenu je porušena, osim u glavnom gradu, praktički ne postoji igralište koje nije oštećeno. Nedavno je odigrana jedna od rijetkih utakmica, nešto izvan glavnog grada, a dvoboj lokalnih klubova je prekinut nakon što su rakete preletjele ‘preko glave’ igrača i završile iza jednog gola što je rezultiralo golemom eksplozijom.

Možda ste se zapitali, tko bi normalan prihvatio izbornički posao u toj zemlji?

Odgovor jest: Slovak Jan Kocian. Stigao je u studenom izravno na trening kamp reprezentacije u Katar. U ugovoru je osigurao da nema nikakvu obvezu uopće nogom stupiti na teritorij Jemena, njegova obveza je pripremiti reprezentaciju i odraditi posao u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Kakav je novac Kocian zaradio teško je reći, no Jemenska nogometna federacija živi skromno, novca gotovo i nema tako da nije riječ o velikom iznosu. Čelnici saveza odabrali su igrače koje je Kocian morao pripremiti za prvenstvo. Bivši izbornik koji je odveo Jemen na Azijsko prvenstvo, Etiopljanin Abraham Mebratu dao je ‘petama vjetra’ nakon što je dobio poziv jednog od klubova iz svoje zemlje.

Politička situacija u zemlji postavila je neobične uvjete za trening i pripreme reprezentacije. Primjerice, u ugovoru mi piše kako ne moram putovati u Jemen. Međutim, bez obzira na tu opasku, velika je čast voditi reprezentaciju na Azijskom prvenstvu,” kazao je slovački izbornik ipak najavivši kako se njegova momčad neće prestati boriti: “Znamo da smo autsajderi, ali u nogometu male zemlje imaju pravo sanjati o velikim pobjedama.”

Jemen se nalazi u skupini D s Iranom, Irakom i Vijetnamom. Prvu utakmicu su već odigrali, upisali su težak poraz od Irana 5:0.