Vatromet iznad Maksimira. Da se ljudi probude…

Marcelo Endelli/Getty Images

Komentar utakmice uživo na SK! Hrvatski prvak igrat će u gotovo najjačoj postavi posljednju utakmicu grupne faze Europa lige. Nedostaje samo Arijan Ademi.

U susretu posljednjeg, šestog kola D skupine Europske lige nogometaši Dinama su na stadionu Maksimir odigrali 0-0 protiv Anderlechta, no i prije zadnjeg kola osigurali su prvo mjesto u skupini i plasman u 16-inu finala.

Dinamo je ‘europsko proljeće’ nakon 40 godina osigurao već u četvrtom kolu, a potom je u Istanbulu odigrao 0-0 protiv Fenerbahčea i tako osigurao prvo mjesto u skupini. U posljednjih 90 minuta ‘modri’ su mogli igrati bez stresa i bez pritiska, a nažalost odigrali su i bez golova.Za goste su cijeli susret odigrali Ivan Santini i Antonio Milić, a obojica su dobili žute kartone.

Dinamo je šesnaestinu finala, odnosno europsko proljeće nakon 40 godina posta, osigurao već u četvrtom kolu pobjedom nad Spartak Trnavom početkom studenoga u Zagrebu (3-1), a remijem kod Fenerbahčea (0-0) u petom kolu i prvo mjesto skupine.

Bila je to siromašna utakmica bez prilika i bez ritma. Dinamo je imao inicijativu, ali niti jednom nije ozbiljnije ugrozio belgijska vrata.

25. minuti dobru akciju Dinama okončao je Hajrović udarcem daleko iznad vrata, a u 32. minuti je udarac Gojaka blokiran u posljednji trenutak. Bila su to jedina uzbuđenja u vrlo slabom prvom dijelu.

Niti drugi dio nije ponudio bolji nogomet. U 76. minuti Hajrović nije ukrotio loptu u situaciji kada je bio sam, u 78. minuti Stojanović je bio neodlučan, a minutu kasnije udarac glavom Rrahmanija nije bio dovoljno snažan da ugrozi belgijskoga vratara. U 82. minuti Livaković brani nezgodan udarac iz daljine Kayembea u prvoj opasnijoj akciji Anderlechta, a u 89. minuti udarac Bakkalija odlazi malo iznad grede.

U drugom susretu iz ove skupine Spartak je u Trnavi pobijedio Fenerbahče sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Kubilay Yilmaz u 41. minuti.

Dinamo je osvojio prvo mjesto sa 14 bodova, dalje ide i Fenerbahče koji je sakupio osam bodova, Spartak je treći sa sedam bodova, a Anderlecht posljednji s tri boda.

DINAMO – ANDERLECHT 0-0

Pred 20.000 gledatelja na stadionu Maksimir sudio je Schaerer iz Švicarske.

DINAMO: Livaković; Stojanović, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac (Rrahmani, 46) ; Dani Olmo, Šunjić, Gojak; Oršić (Šitum, 89), Gavranović (Petković, 65), Hajrović

ANDERLECHT: Boeckx; Appiah, Bornauw (Delcroix, 63), Sanneh, Milić (Saelemaekers, 71) ; Gerkens, Kayembe, Morioka, Saief (Amuzu, 68); Bakkali, Santini. (Hina)

SK

Situacija u skupini D je potpuno jasna, Dinamo će biti prvi, Fener drugi, a Anderlecht ostaje bez izgleda za šesnaestinu finala, baš kao i Trnava.

No, lud je onaj koji tvrdi da utakmica nema nikakvog značaja, potvrdit će to i odluka Nenada Bjelica da samo nekoliko dana prije derbija s Hajdukom na teren pošalje gotovo sve najbolje što ima.

Na stolu su 4,2 milijuna dodatnih kuna (uz dosad zarađenih 98) nagrade za tri boda, ali i koeficijent. Poznato je da se zbog Dinamovih uspjeha ove sezone Hrvatska na ljestvici nacionalnih koeficijenata opasno približila Švicarskoj, koja drži poziciju za dva kluba u Ligi prvaka!

SK

22.52 => Gotova je utakmica. Drugi put zaredo bez golova. Vatromet je pripremljen i jasno da će se ispaliti, ali najprije treba probuditi osobe zadužene za ispaljivanje raketa. Ako su gledale utakmicu, teško da su u budnom stanju.

22.47 => Dobra prilika za goste, Bakkali je pucao nakon lažnjaka, s lijeve strane. Netko od Dinamovaca je zahvatio udarac i bit će udarac iz kuta za RSCA.

22.35 =>Od 56. minute ništa se nije dogodilo. Tad smo vidjeli posljednju polupriliku na utakmici, pred vratima Anderlechta.

22.05 => Kreće drugo poluvrijeme. Na razglasu je objavljeno da je 12.170 ljudi došlo na utakmicu. Nije baš između 15 i 20 kako se najavljivalo.

21.49 => Poluvrijeme 0:0. Nezanimljivo, ali Anderlecth potpuno podređen.

21:35 => Dinamo sve jače pritišče! Sada smo vidjeli dvije poluprilike, Izeta Hajrovića i Petra Stojanovića, ali nije bilo udaraca u okvir gola.

21:29 => Odlična Dinamova akcija nakon kornera! Par brzih i kratkih dodavanja, nekoliko lažnih kretanja i lopta je došla na rolicu Hajroviću koji s desetak metara ipak nije pogodio okvir gola.

21:19 =>Počele su padati prve pahulje snijega, Dinamo je taman počeo napadati gol Anderlechta. Prvi pokušaj na utakmici dolazi iz nogu Mislava Oršića koji se s lijeve strane sjurio u sredinu i pucao neprecizno, pokraj gola.

21:00 =>Počela je utakmica na Maksimiru, pred polupraznim, ali bučnim i raspjevanim tribinama.

20:35 => Ispred stadiona se javio posebni Sportklubov izvjestitelj, Josip Juraj Pajvot:

20:20h => Poznate su postave u kojima će dvije momčadi istrčati na maksimirski travnjak:

DINAMO: Livaković; Stojanović, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac; Dani Olmo, Šunjić, Gojak; Oršić, Gavranović, Hajrović.

ANDERLECHT: Boeckx; Appiah, Bornauw, Sanneh, Milić; Gerkens, Kayembe, Morioka, Saief; Bakkali, Santini