Spektakl u Madridu: River u produžetku osvojio Copu!

Nogomet ostalo 9. pro 201823:11 > 23:13
Julian Finney Getty Images Sport

River Plate je novi prvak Južne Amerike! U povijesnom uzvratu finala Copa Libertadoresa River je srušio Bocu 3:1 nakon produžetaka u Madridu i ostvario najveću pobjedu u svojoj povijesti.

Boca je povela u 44. minuti golom Daria Benedetta, izjednačio je Lucas Pratto u 68. minuti, River je stigao u vodstvo u 109. minuti golom Juana Fernanda Quintera, a pobjedu je potvrdio Gonzalo Martinez u posljednjim trenucima susreta. Boca je od 92. minute igrala s igračem manje nakon što je isključen Wilmar Barrios.

Prvu priliku na utakmici imala je Boca u osmoj minuti. Nakon kornera lopta je stigla na drugu vratnicu za Pabla Pereza koji je pucao ravno u Franca Armanija. U 20. minuti priliku je imao River, ali je Ignacio Fernadnez pucao preko gola. U 30. minuti ponovo je zaprijetila Boca. Nakon slobodnog udarca lopta se od živog zida odbila do Pereza koji je pucao, ali je obrana Rivera uspjela blokirati šut. Ipak, u završnici prvog dijela Boca je povela nakon sjajne kontre koju je u pogodak pretvorio Benedetto. Nahitan Nandez je uputio fantastičnu okomitu loptu do Benedetta koji je ‘polomio’ Jonatana Maidana, izašao sam ispred Franca Armanija i zabio za 1-0.

U 53. minuti vidjeli smo prvu od dvije sporne situacije. Riverov napadač Pratto je izašao sam pred vratara, stigao prvi do lopte nakon čega je srušen. No, sudac je dosudio prekršaj nad Andradom. U 66. minuti glavom je pucao Lucas Pratto, ali je vratar Boce bio siguran. No, dvije minute kasnije Pratto je izjednačio na 1-1 iskoristivši povratnu loptu Ignacia Fernandeza nakon sjajne akcije.

U 79. minuti dogodila se i druga dvojbena situacija nakon što je urugvajski sudac Andres Cunha dosudio indirekt u Riverovom kaznenom prostoru premda se činilo kako je mogao pokazati i kazneni udarac za Bocu.

Do kraja susreta više nije bilo golova, a kako pravilo gola u gostima ne važi u finalu igrao se produžetak. Već u drugoj minuti produžetka Boca je ostala s igračem manje nakon što je Kolumbijac Wilmar Barrios dobio drugi žuti karton nakon žestokog starta nad Palaciosom. Boca je ‘preživjela’ do kraja prvog produžetka, no u 109. minuti je ipak popustila, Juan Fernando Quintero je sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora zabio za vodstvo River Plate. U 120. minuti Boca je mogla izjednačiti, no Jara je pogodio vratnicu, a u kontri je Martinez istrčao kontru i na prazan gol zabio za kraj.

Nogometaši River Plate osvojili su četvrti naslov pobjednika Copa Libertadores, no na vrhu ljestvice je argentinski Independiente koji ima sedam naslova prvaka.

Na drugom mjestu je Boca sa šest naslova i pet poraza u finalima, a na trećem mjestu je urugvajski Penarol s pet pobjeda, ali i pet poraza u finalima.(h)