Svijet se puno promijenio od zadnjeg Dinamovog proljeća

Nogomet ostalo 7. stu 201819:06 > 19:33
GNK Dinamo

U svijetu se jako puno stvari promijenilo od kada je Dinamo Zagreb zadnji puta prezimio u Europi. Mi smo vas htjeli podsjetiti na neke lijepe, ali i ružne stvari u svijetu koji su se dogodili u tih 48 godina.

Večeras zagrebački “Modri” imaju veliku priliku da prezime u Europi, a Dinamu je dovoljan i bod protiv Spartak Trnave kako bi to i matematički potvrdili.

Dinamo je posljednji puta igrao proljeće u Europi 1970. godine kada su dogurali do četvrtfinala tadašnjeg Kupa kupova i ispali od njemačkog Schalkea ukupnim rezultatom 4:1.

Te godine dogodili su se brojni događaji: Jugoslavija postala prvak svijeta u košarci, Brazil postao prvak svijeta u nogometu, raspali se Beatlesi,  Apollo 13 lansiran na mjesec, preminuo legendarni gitarist Jimmy Hendrix…

Od te 1970. godine svijet se znatno promijenio, a mi vam donosimo samo neke događaje koje su obilježili ovih 48 godina.

Kevork Djansezian/Getty Images for Masters Grand Slam Indo

1. Osnovana velika međunarodna korporacija Microsoft 1975. godine, čiji su osnivači Bill Gates i Paul Allen.

2. Umro Josip Broz Tito 1980. godine političar i državnik, predsjednik SFRJ.

3. U osamdesetima dolazi do razvoja interneta, a do kraja 1989. godine bilo je oko 1,1 milijun korisnika. Danas je svijet bez interneta nezamisliv.

4. Dogodila se najveća nuklearna katastrofa u povijesti u ukrajinskom Černobilu 1986. godine.

5. Hrvatska postala samostalna država 1991. godine.

6. Hrvatska nastupila na Ljetnim olimpijskim igrama prvi puta kao samostalna država i osvojila 3 medalje (2 u tenisu, 1 u košarci).

Ezra Shaw/Allspor

7. Europska Unija formalno osnovana 1993. godine ugovor koji je potpisan u Maastrichtu godinu ranije. Hrvatska je postala članicom dvadeset godina poslije.

8. Službeno ukinut apartheid (rasna diskriminacija) 1994. godine u Južnoafričkoj Republici dolaskom Nelsona Mandele na vlast te države.

9. Hrvatska nogometna reprezentacija osvojila broncu na Svjetskom prvenstvu 1998. godine, a dvadeset godina poslije osvojila i srebro na istom natjecanju.

10. Dogodio se niz koordiniranih napada u SAD-u, od kojih je najpoznatiji napad na dva tornja Svjetskog trgovačkog centra u New Yorku. Događaj koji je promijenio svijet i njegovu sigurnost u budućnosti, a nažalost živote je izgubilo više od 2900 civila.

Al Bello / Staff

11. Osnovan Facebook 2004. godine, društvena mreža koju danas koristi više od 2 milijarde korisnika.

12. SAD dobio prvog tamnoputog predsjednika u povijesti Baracka Obamu 2009. godine.

Kevin C. Cox / Staff

Još su se brojne promjene dogodile, pogotovo u svijetu tehnologije. Ipak, mi smo se odlučili navesti ovih 12 događaja, iako ne sumnjamo da ih je bilo još jako puno za spomenuti.