Strah i tradicija – protivnici teži od Austrije

Pier Marco Tacca/Anadolu Agency/Getty Images

Još jednom, nogometaši Rijeke ove večeri će istrčati pod reflektore europske pozornice. Opet na strani, kao i prije par tjedana na kultnom Sani Siru. Te se utakmice s bolom u očima prisjeća svaki navijač kluba s Rujevice, jer bilo je kaotično. Ostvarila se tada ona najgora kletva – imao pa nemao.

Sudačka nadoknada odnijela je snove o „bodu kao Učka“ s mjesta na kojem se sve češće uzimaju bodovi. Međutim, Milan je već postao lanjski snijeg, barem do onog u prosincu, kada bi ponešto i moglo pasti na sjeverni dio grada. Dok sveti Nikola u čizmici ne ostavi poklon za zadnje kolo Europske lige, misli valja okrenuti u središte negdašnje monarhije. Sada, slikovito rečeno, iako nisu u igri Mađari – riječkom krpicom treba prebrisati anomalije iz posljednjih tjedana.

Na mitskom Prateru još se uvijek trese mreža nakon što je Semih Senturk proparao u 121. minuti. Još uvijek se deremo na Ivana Rakitića jer nije izbacio loptu izvan granica igrališta, nakon što su Turci, još prije devet dugih godina krenuli s centra. Prater, na kojem bečka Austria nikad nije pobijedila jedan hrvatski klub. Osijek je ovog ljeta pao na svom terenu i ostao bez Europske lige, kao i Dinamo još 2013. kada će Bečani nakon maksimirskih 0:2 jurnuti prema Ligi prvaka.

Situacija je, međutim – nešto drugačija uoči gostovanja aktualnog prvaka Hrvatske. Primiti gol u Puli, na nekad teškom gostovanju postala je stvar prošlosti unazad nekoliko godina. Poraz koji prethodi prošlotjednom nije se dogodio još od davnina, ali – dogodio se. Sedmi za Rijeku ove sezone. Možemo slobodno navesti da će večeras usred Beča zaigrati dva grogirana boksača. Niti Matjažu Keku, niti Thorstenu Finku ne cvjetaju ruže.

Andreas Schaad/Getty Images

Fink, negdašnji Bayernov vezista iz trofejne generacije (Liga prvaka 2001.) mori brige nakon poraza u Grazu. Sada mu željeni domaći vrh bježi sedam bodova, a u slučaju poraza bi, baš kao i slovenski kolega s druge strane, u nastavak europske jeseni mogao s juniorima. Ostati bez bodova večeras, u slučaju novog kiksa Milana i bod(ov)a AEK-a, značilo bi potpisivanje pakta o nenapadanju europskog proljeća.

Ulog večerašnjeg ogleda mnogo je veći no što se naizgled čini. Riječani u svom trećem europskom izlasku poslije nove ere još uvijek traže prvu pobjedu u skupini Europske lige na gostovanjima. Ako već nisu pali Betis (prve) i Sevilla (za prolazak!) druge sezone, možda je stiglo vrijeme za veliki skalp. U igri je i strah od novog poraza, a uoči konačnog povratka i utakmice s Osijekom na Rujevici nakon 40 dana lutanja, novi klip pod riječke kotače bio bi previše.