EL: Rijeka se vratila pa izgubila na San Siru

Marco Luzzani/Getty Images

Do 84. minute Silva i Musacchio doveli su domaće do 2:0. Acosty i Elez do ulaska u sudačku nadoknadu sve vratili na početak, a onda Borini i strijelac Cutrone donose Milanu vrlo vrijednu pobjedu.

Ostat će navijačima Rijeke, ali i prijateljima hrvatskog klupskog nogometa gorak okus u ustima, ali… Milan je s tri pogotka u mreži vratara Simona Sluge poželio gostujućoj delegaciji sretan put na drugu stranu Jadrana. Andre Silva, Mateo Musacchio, a najmanje Patrick Cutrone vodili su brigu za gostoprimstvo. Upravo suprotno, a sukladno internoj klupskoj situaciji, kupili su prijeko potrebnu dozu mira za svlačionicu uoči derbija u Serie A protiv Rome.

Za opisati posljednjih pet minuta utakmice treba podosta živaca. Igrači s klupe Matjaža Keka vratili su Rijeku u život. Najprije je, u 84. minuti Maxwell Acosty pobjegao domaćem kapetanu Bonucciju i zatresao Donnarumminu mrežu, a onda je pet minuta kasnije, Črnic pao u kaznenom prostoru da bi najstrožu kaznu realizirao Elez.

No, asistencija Borinija za Cutronea u četvrtoj minuti sudačke nadoknade nije bila okarakterizirana kao zaleđe, pa se mladi talijanski napadač mogao propisno obradovati nakon što je postalo jasno da je zabio za drugu pobjedu Milana u skupini D Europske lige. Rijeka opet nije stigla do pozitivnog rezultata u Europi, niti u četvrtoj uzastopnoj utakmici.

A moglo ga je biti već nakon nepune četiri minute utakmice. Heber vuče kontru, zabada se sa svoje lijeve strane u kazneni prostor i puca. Donnarumma je već savladan, ali lopta neće u okvir gola. Tko zna što bi se dogodilo da je ušla, odnosno da je na vrijeme u sredini uočen natrčali Kvržić. Nikad nećemo saznati…

Matjaž Kek mnoge je začudio startnom postavom u kojoj nije bilo prvog strijelca Gavranovića, kao niti najavljivanih imena (Maleš, Mavrias). Gorgon i Punčec nisu mogli, dok će Montella malo promiješati redove i našeg napadača Nikolu Kalinića ostaviti na klupi za pričuve.

Nakon još dvije Rijekine (polu)prilike, Andre Silva je, također s lijeve strane u prodoru pobjegao zakašnjelom Župariću. Nekoliko lijepih poteza i matiranje Sluge – to je ono što je uslijedilo. Riječka je obrana mogla samo prvi puta potpisati kapitulaciju. Još je samo jednom, u 26. minuti dobro zaprijetio Puljić, bilo je to sve za prvo poluvrijeme. Primljeni pogodak, govorimo o prvom, uspavao je goste, a drugi ih je gotovo do kraja dotukao.

Dvije minute nakon jakog Mišićevog udarca izravno u domaćeg vratara, dogodio se korner Milana s desne strane. Ubačena lopta pala je na glavu mladog Cutronea koji, iako promašuje u prvotnom naumu, gađa kapetana Bonuccija u nogu, a lopta se spretno odbija do strijelca Musacchija. Bio je to prvi pogodak kojeg je nekadašnji igrač Seville postigao u Milanovom dresu.

Strijelac pobjedonosnog pogotka u sudačkoj nadoknadi, Patrick Cutrone već se minutu kasnije mogao upisati u strijelce, no i 2:0 je bilo sasvim dovoljno do ulaska u završnicu susreta. Onda Riječani blitzkriegom dolaze do izjednačenja, nastavljaju pritiskati, no od svega toga, na koncu – ništa. Cutrone će nadmudriti Slugu u 94. minuti…

Prigoda za prvi europski bod ove sezone nudi se na novom gostovanju. Ono će se dogoditi za tri tjedna u austrijskoj prijestolnici.