Čeferin: UEFA mora zaštititi sve, ne samo elitu

Nogomet ostalo 22. ožu 201715:28 > 15:29
Dean Mouhtaropoulos/Bongarts/Getty Images

Predsjednik Europske nogometne unije Aleksander Čeferin rekao je da ta organizacija razmatra promjene u sistemu transfera kako bi se smanjila sve veća razlika između bogatih i siromašnih klubova.

Čeferin je na konferenciji za medije u Lisabonu istaknuo kako UEFA mora reagirati zbog stvaranja sve većih razlika u europskom klupskom nogometu. Posljednjih godina, svjedoci smo sve veće dominacije nekoliko klubova, kao što su madridski Real, Barcelona i Bayern.

Manji klubovi se već duže vrijeme žale da im veći otimaju mlade nogometaše, a potom ih odmah šalju na posudbu. S druge strane, posrnuli velikani kao što su Ajax i Benfica sami prave igrače, a usput prikupljaju nove, pa ih šalju dalje.

Moramo ispitati nove mehanizme kao što su ‚porez na luksuz‘ i posebno sportske kriterije kao što su ograničenje broja igrača i fer pravila transfera kako bismo spriječili veliku koncentraciju talentiranih igrača unutar nekoliko momčadi. Moramo napraviti analizu je li današnji izgled transfer tržišta najbolje rješenje. Ne smijemo se plašiti promijene“, naglasio je Čeferin.

Čeferin nije objasnio što je mislio pod ‚porezom na luksuz‘, ali je da bi UEFA mogla raditi zajedno sa Svjetskom nogometnom federacijom na promjeni pravila transfera ili da to učini kroz svoje propise koji se tiču licenciranja.

Ne smijemo dozvoliti da veličina pojedinih klubova baci sjenu i uguši manje među nama. Ako dozvolimo da razlike postanu prevelike, zapostavit ćemo one koji imaju male prilike. Postoji izvjesna prijetnja da će dno postati nestabilno zbog toga što je ostatak svijeta fokusiran na sam vrh, a naša pravila moraju održavati stav da cijenimo kompletnu piramidu“, rekao je Čeferin, „UEFA ima dužnost zaštititi kompletan nogomet, a ne samo elitu“.