Tomić: Uživam raditi s Goranom Erikssonom

sportklub

Ekskluzivno za SK Goran Tomić, hrvatski trener u Kini čiju Super ligu možemo pratiti na Sport klub TV-u

sportklub

Kineski nogomet posljednjih godina bilježi veliki progres. Kinezi divovskim koracima popločanim lukrativnim transferima koračaju prema vrhovima svjetskog nogometa. Istina, još se uvijek ne mogu uspoređivati recimo s Europom, ali ako nastave ovim tempom, kineski nogomet a pogotovo njihova Super liga brzo će postati jedna od najjačih liga na svijetu.

Klubovi iz te daleke zemlje opet su i ove zime „ludovali“ u dovođenju sve atraktivnijih, svjetskih „faca“, za koje su izdvajali basnoslovne novce. Osim u Super ligi, onoj najelitnijoj, svakako će biti zanimljivo i u drugoj kineskoj ligi. I, tamo se vrti ogromni novac (2.Kineska liga je sedma po ulaganjima u svijetu), a jedan od glavnih kandidata za promociju je FC Shenzen, u kojemu je glavni trener Sven Goran Eriksson. No, prvi suradnik slavnom Šveđaninu je Šibenčanin Goran Tomić. Četrdesetogodišnji hrvatski trener već ima podosta iskustva u kineskom nogometu, a prije dvije godine se okitio i prestižnom titulom „Coach of the year“, u 2.ligi čime je potvrdio svoju nadarenost i u toj dalekoj, za nas još uvijek pomalo egzotičnoj ligi.

-Snašao sam se izvanredno, mogu slobodno reći da uživam u poslu, iako sam i do sada imao dosta uspjeha u karijeri, ali protekla 3 mjeseca su nešto posebno – priča nam Goran iz Shenzhena. Mnoge zanima kako je uopće došlo do suradnje sa slavnim 69-godišnjim švedskim imenjakom.

-Sve se desilo iznenada, jednostavno Sven me nazvao i pitao da li želim biti njegov prvi suradnik. Sigurno da je tome razlog što imam velikog iskustva u kineskoj drugoj ligi gdje sam kao glavni trener vodio 3 ekipe. Vjerujem isto tako da to nije i jedini razlog.

ČESTO NA VEČERE S ERIKSSONOM

U velikom stručnom stožeru Tomić ima mnogo posla.

-Dakle sve što najbliži suradnik i treba raditi, od pripreme treninga, samog vođenja dijela treninga, do analiziranja protivničkih ekipa, stvarno dosta vremena provodimo zajedno.

U Erikssonovom teamu mjesto je našao još jedan Šibenčanin Tonči Cinotti, zadužen za kondiciju.

-Tonći se također snašao izvanredno, formirali smo vrhunski tim, koji je sastavljen jos od trenera golmana iz Švedske, fizioterapeuta iz Brazila, te talijanskog doktora Castellacija, koji je i doktor reprezentacije Italije. Team manager je bivši reprezentativac Kine, Zhang Enhua, jako popularna osoba u Kini.

Znamo kakav je trener Šveđanin, ali kakav je Eriksson kao osoba?

-Mogu slobodno reći da nas je Sven Goran Eriksson oduševio, veliki gospodin i naravno vrhunski trener sa jako puno osvojenih trofeja u nekoliko država. Izrazito profesionalan na terenu, a van terena jako jednostavna, druželjubiva osoba, puna energije i respekta za sve, minimalno dva puta tjedno kompletan staff pozove na ručak ili večeru.

Dotaknu li se u razgovorima i hrvatskog nogometa?

-Pričamo jako puno, dosta me zanimalo njegovo iskustvo vođenja engleske reprezentacije, iskustva sa Beckhamom, Roonyem…Naravno da se dotaknemo i Hrvatske. Izrazito visoko mišljenje ima o nama kao naciji i igračima, sa Bokšićem je osvojio scudetto.

Vlasnici Tomićevog kluba nisu štedjeli novac za svoje ambicije, osim u struku uložili su i u momčad, koja ima samo jedan jedini cilj.

-Upravo tako, Shenzhen ima samo jedan cilj, a to je ulazak u prvu ligu. Vlasnik kluba je Shenzhen Kaisa grupa, moćna kompanija. Ogromna sredstva su se uložila ove sezone, za trenere, 8 kineskih igrača i 2 stranca.

Jedan je Obasi, ex igrač Shalkea, Hoffenheima i reprezentacije Nigerije, a drugi kolumbijac Harold Preciado, najbolji strijelac kolumbijske lige, koji je bio na radaru europskih klubova ali smo ga na kraju mi doveli. Već se ove sezone jako puno potrošilo a vlasnici imaju velike planove ako se uđe slijedeće sezone u ligu.

VLASNICI SHENZENA NE ŽALE MILIJUNE

Neće biti lako probiti se do elite, konkurencija je strašno jaka?

-Liga je jako zahtjevna, svake godine sve jača i jača, glavni favoriti uz nas su Wuhan kojeg vodi Ciro Ferarra, Everbright prošlogodišnji prvoligaš, zatim dva kluba iz Pekinga, Dalian….Nadam se da ćemo na kraju mi biti jedni od 2 mjesta koje vode u Super ligu.

sportklub

Šibenčanin je u Kini vodio tri kluba, i u svakom je ostavio traga. No, mogu li se usporediti dosadašnji poslovi s ovim u Shenzenu.

-Teško. Ovaj klub se ne može usporediti sa prosla 3 u kojima sam radio. Ja sam 2013. sa 36 godina došao u Beijing Baxi, koji je bio jedan od najlošijih u tom trenutku, opstao i evo 5 sezona kasnije došao u najbolji što se tiče samih uvjeta rada.

Kako Tomić gleda na kineski progres nogometa u svjetlu ulaganja stotina milijuna, milijarda, i mogu li se uskoro približiti Europi i ostatku svijeta?

-Dovođenjem kvalitetnih igrača i trenera se jako unaprijeđuje nogomet u Kini, ali sigurno je i to da treba proći još vremena da se približe europskom nogometu.

OKV

Super je u Shenzenu

Shenzen je milijunski grad na obali oceana, jedan od najbrže rastućih središta u Kini. Kakav je za život?

-Shenzhen je jedan od najljepših gradova u Kini, vrijeme u zadnja 3 mjeseca je bilo 20 – 25 stupnjeva, stvarno za poželjeti.