Debakl: Hrvatska ima manje bodova od Kosova, Malte,…

hnk rijeka

Hrvatski klubovi dugo su gradili dobre rezultate u Europi, no sada je to sve palo u vodu

Rijeka je jučer spasila dan za naše predstavnike, svladali su Kolos te su izborili play-off Europske lige gdje će se za grupnu fazu potući sa moćnim Kopenhagenom. Manje sreće imali su Lokomotiva i Hajduk. Momčad Gorana Tomića ispraćena je s petardom iz Švedske kod Malmoa, dok se Hajduk vrlo dobro držao 75 minuta u Turskoj kod Galatasaraya koji je na kraju ipak slavio 2:0.

No, bilo kako bilo još uvijek možemo imati dva predstavnika u Europskoj ligi. Rožmanove trupe igraju sa već spomenutim Dancima, dok će Dinamo za ulazak u grupnu fazu igrati protiv estonske Flore.

Ono što je svakako zabrinjavajući podatak je to da nećemo tako skoro imati priliku gledati pet klubova u europskim natjecanjima. Hrvatski klubovi svojim su rezultatima uništili nacionalni koeficijent, u osam nastupa Dinamo, Lokomotiva, Rijeka, Osijek i Hajduk imaju tek dvije pobjede (Hajduk kod Renove i Rijeka protiv Kolosa), UEFA u zbrajanju koeficijenta Dinamov prolaz na jedanaesterce protiv Cluja vodi kao remi, a svi su zajedno skupili pet čistih poraza.

Ferencvaroš je bio koban za Dinamo, Rapid i Malmo za Lokose, Basel za Osijek i Galatasaray protiv Hajduka. Naši predstavnici mučili su se par godina da bi došli do 15. mjesta na Europi. No, već smo ove sezone pali na 20. mjesto, što znači da će prvak HNL-a krenuti od prvog pretkola Lige prvaka, dok u Europsku ligu neće ići nitko!

Reforma eurokupova, koja kreće idućega ljeta, znači uvođenje trećeg natjecanja, Konferencijske lige, a u Europskoj ligi igrat će samo 20 klubova. Hrvatski će osvajač Kupa, doprvak i treći krenuti od drugog pretkola Konferencijske lige.

Dakle, pet hrvatskih predstavnika u osam utakmica osvojilo je točno 1300 bodova. A sad gledajte tko je sve bolji od nas, odnosno tko je osvojio više bodova:  Cipar, Sjeverna Irska, Mađarska, Srbija, BiH, Rumunjska, Bugarska, Slovenija, Azerbajdžan, Albanija, Makedonija, Gruzija, Crna Gora, Litva, Wales, R. Irska, Moldavija, Latvija, a tu su se čak našli i Farski Otoci (2,625), Kosovo (1,833), Gibraltar (1,666) i Malta (1,500).