Zekić: Najbitnije je da će Bjelica imati mir u Osijeku

sport klub

Gost današnjeg podcasta bio je hrvatski trener Zoran Zekić koji sada vodi Šerif iz Tiraspola

Svakodnevno imamo podcaste sa igračima, trenerima i drugim osobama iz bilo kojeg sportskog svijeta. Jedan od onih koji je također gostovao u podcastu Sportkluba je i Zoran Zekić, nekadašnji trener Osijeka koji danas trenutno sjedi na klupi modlavskog Šerifa.

Vi ste ponovno u Moldaviji, prvenstvo je počelo. Sada je odigrano devet kola,  na prvom ste mjestu sa pet bodova prednosti ispred drugoplasiranog.

ZEKIĆ: Jesmo, dobro ste obaviješteni. Stvorili smo jednu prednost, sada nas očekuje utakmica 10. kola i vidjet ćemo kako će to proći. Nama je trebalo krenuti prvenstvo u ožujku, nije bilo događanja. Sljedeći tjedan igramo treće pretkolo u Europi i nadam se dobrom rezultatu. Protiv Qarabaga smo izgubili 2:1, imamo plan A, pa B, i C, ali tu su utjecali neke stvari gdje smo igrali s igračem manje, imali smo šanse. Sljedeći tjedan igramo s Dundalkom, moramo se dobro pripremiti. Prošle godine smo igrali fantastično, ali vidjeli smo da se svaka greška skupo plaća.

Vjerujem da ste pratili hrvatske klubove posljednjih dana u Europi. Dinamo nije uspio u Ligi prvaka protiv Ferencvaroša, Lokomotiva je tu već izgubila i ranije, Hajduk je prošao. Što se tiče Osijeka, ostavio je dobar dojam pod Bjelicom, ali nisu uspjeli proći Basel.

ZEKIĆ: Nažalost, nisu uspjeli. Prvo poluvrijeme nije bilo onakvo kakvo smo htjeli, drugo poluvrijeme da su ranije zabili gol, bilo bi svega. Puno puta se zna reći da je 2:0 najgori rezultat. Protivnička momčad kada smanji dobije novi elan, novu vjeru u sebe i utakmica se brzo okrene. Što se tiče Dinama, puno toga se dogodilo, puno turbulencija, s tim nekim plaća, ja ne mogu ulaziti u tu politiku. Dinamo je bio dominantan u Mađarskoj, nisu uspjeli. Žao mi je jako, bili su puno bolji. Jako puno negative je bilo u Dinamu.

Kakvo je stanje s moldavskim nogometom, koliko se sve ulaže u razvoj?

ZEKIĆ: Ovdje imamo mnogobrojne terene u Moldaviji, uvjeti su zaista fantastični, puno bolje nego u Hrvatskoj. Sve što je Bog nam dao, mi to pokušavamo uništiti. Ako mi ovako budemo nastavili ja nisam optimist, neke zemlje nas već polako prelaze u regiji. Hajduk je igrao u stadionu kampa u Makedoniji. Svi skoro imaju kamp, samo mi nemamo i zaista mi nije jasno zašto mi to ne možemo ostvariti. Moldavija ima nacionalni stadion, lijepo je sve uređeno. Sami ste spomenuli naše vrhunske rezultate, da imamo uvjete, imali bi i više uspjeha. Ja dolazim iz Slavonije, koja je zaista bila baza nogometaša, sada je to sve rjeđe. Mi možemo biti negativni, ja bih volio da se u državi nešto promijeni, treba se donijeti neki zakon, da se to više privatizira i da se više ulaže. Imali smo taj rat, mi smo toliko izgubili ljude koji su otišli iz države. Koliko se u Sloveniji ili Austriji i sličnim državama manje negativno razmišlja.

Hrvatska je iznijela neke nove predvodnike, imamo igrača koji su stasali u hrvatskoj ligi, primjerice kao što je Livaković. Tu su Vlašić, Pašalić, Barišić,…

ZEKIĆ: Vi sad pričate o ovim igračima koji dolaze i ne sumnjam da će oni biti velika klasa. Opet se vraćamo na priču kako je HNL loš, to nije istina. Naša liga je razvojna, mi smo se opet nosili ravnopravno s brojnim klubovima.  Ja kad sam bio u Osijeku ljudi su pričali da PSV više nije kao nekad. Sve to kod nas tako ide, uvijek podcjenjivački, kao se to sve radi namjerno. Sve ima svoj proces.

Kako vam se to čini sve s Bjelicom i Osijekom, ali i općenito s hrvatskim trenerima koje se dosta podcjenjuje o ostalim trenerima?

ZEKIĆ: Mi imamo praktički Slavena Bilića koji je uz svoju karizmu uspio u Engleskoj, imamo Leku koji radi odličan posao u Belgiji. Mi nemamo pravog trenera u nekoj jakoj ligi, a nećemo ga ni imati jer su neke druge nacije napravile to na bolji način. Imam jedan primjer, vidjelo se to na utakmici poslije Francuske, gdje se treneri jednostavno ne podržavaju i govore o izborniku kako ima puno grešaka, a sami su treneri. Ja ne znam da li je u pitanju neka zavist, uspjeh Zlatka Dalića bi mi svi treneri u Hrvatskoj trebali izvući osobnu korist. Što se tiče Nenada meni je sve drago s tom pričom. On će imati bezrezervnu podršku navijača i da neće nakon jednog poraza otići, a da sam ja bio na njegovom mjestu, mene bi danas razapeli. To je ono što treba Osijeku, da se više vjeruje, imat će više vremena da napravi dobru stvar. Najbitnije je da će Bjelica imati mir u Osijeku.