Čeferin: Financijski fair-play nije dovoljan

Dean Mouhtaropoulos, Getty Images

Predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin govorio je o utjecaju financijskog fair playa na smanjivanje razlika među europskim klubovima i o daljnjim koracima u tom pravcu.

Financijski fair play više nije dovoljan. Ako trošite puno morate nešto i dati ostalima. Trenutno distribuiramo 90% sveg novca nacionalnim savezima i klubovima, a ja bih volio da to bude i više zbog razvoja nogometa. Morate znati da nema tih sredstava od UEFA, 50 od 55 saveza bi bankrotirali i djeca ne bi mogla igrati nogomet u svojoj zemlji. Zato je važno da se više investira, ali unutar pravila, kao što je FFP, koja garantiraju natjecateljski balans. Jer ako nemamo natjecateljski balans, natjecanje neće biti zanimljivo i bit će dosadno a to ne želimo da se dogodi – rekao je Čeferin.

Po pravilu finansijskog fair playa, koje je 10 godina na snazi, klubovi mogu trošiti približno onoliko koliko kao klubovi zarade. Ukoliko se to ne ispoštuje, postoji širok raspon kazni, a moguće je čak i suspenzija iz europskih natjecanja.