Proslava Dele Allija zabranjena zbog – rasizma!?

Nogomet ostalo 11. kol 202022:43 > 22:55
Michael Regan / Staff

...Nedugo nakon toga, na poznatom okupljalištu najžešćih internetskih trolova, 4chanu, pojavila se objava (post) prema kojoj je ta gesta proglašena rasističkim signalom.

EA Sports, tvrtka koja stoji iza svjetski uspješne igre Fifa, objavila je da u sljedećem izdanju neće biti dvije proslave pogodaka zbog razloga koji, na prvi pogled, nisu lako razumljivi.

Naime, u FIFA 21 (koja stiže ove jeseni) bi će izbačene dvije animacije proslave gola — tzv. “Shush” i “A-OK”. Razlog?

Uklanjanje navodno toksičnog ponašanja igrača!

No, to nije konačno stanje, izvještava Eurogamer. Naime, do listopada je moguće da iz igre budu uklonjene i druge proslave, ovisno o uspješnosti posebnog filtra za otkrivanje toksičnog, rasističkog o supremacijskog ponašanja.

Upravo to je objašnjenje zbog kojeg se navedene animacije uklanjaju iz igre, a posebno je zanimljiv razlog koji se krije iza uklanjanja tzv. “A-OK” proslave, koja je zapravo kopija Dele Allijeve proslave “Challenge”.

Nogometaš Tottenhama i engleske reprezentacije prezentirao ju je tijekom utakmice za svoj klub još prije nekoliko godina. Nedugo nakon toga, na poznatom okupljalištu najžešćih internetskih trolova, 4chanu, pojavila se objava (post) prema kojoj je ta gesta proglašena rasističkim signalom.

Sva je vjerojatnost da je cijela kampanja koja je nastala nakon te objave bila tek dobra šala na račun društveno osjetljivog društva, koju to isto društvo očito nije shvatilo, ako je suditi po odlukama koje su uslijedile.

Naime, ti i neki drugi simboli izbačeni su i iz drugih igara, poput Call of Duty: Modern Warfare.

U EA Sportsu ovako su objasnili odluku:

– Iz naše zajednice obavješteni smo da postoje toksična ponašanja u igri pa smo se htjeli pobrinuti da ih uklonimo. Tako sam uklonili neke proslave za koje su ljudi smatrali da nije najpametnije ostaviti ih u igri.

Neobično je, međutim, da nema informacija o izbacivanju proslava Antoinea Griezmanna. Koliko su one iritante, pokušajte procijeniti sami: