UEFA: Moguće utakmice Dinamo-Zvezda, Hajduk-Partizan!

Nogomet ostalo 5. kol 202017:26 > 17:30
Srdjan Stevanovic, Getty Images

Koronavirus promijenio je mnoga pravila kada je nogomet u pitanju. Tako ćemo ove sezone imati izmijenjene kvalifikacije za Ligu prvaka i Europa ligu, gdje će se osim play-offa za LP igrati samo jedan susret, uz rigorozna pravila kada je u pitanju država domaćin, koja se moraju poštovati.

Ono što je UEFA odlučila također promijeni ove sezone je i nepisano pravilo da se ekipe iz Srbije ne ukrštaju s ekipama iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, nakon što je u Mostaru 2007. godine došlo do žestokih nereda na tribinama. Od tada UEFA zaobilazi u predgrupama pred ždrijeb spajati klubove iz Srbije s klubovima iz Bosne i Hrvatske.

Međutim, kako u kvalifikacijama neće biti publike, mijenja se i ovo pravilo, jer će biti manji sigurnosni rizik. Tako Zvezda u 2. kolu kvalifikacija može odmjeriti snage protiv Sarajeva, a u trećem protiv Dinama iz Zagreba, dok Partizan već u prvom kolu može biti spojen ždrijebom sa Željezničarom ili Borcem iz Banjaluke, dok ga u drugom može dočekati duel protiv Osijeka, a u trećem su mogući dueli s Hajdukom iz Splita i Rijekom.

Jedini izuzetak iz “balkanskog nepisanog pravila” Uefe bit će potencijalni dueli klubova iz Srbije protiv klubova s Kosova, za koje će vrijediti zabrana, a klubovi s Kosova također ne mogu se sastati protiv ekipa iz Bosne i Hercegovine.

Isti je slučaj i s utakmicama klubova iz Armenije i Azerbajdžana te Rusije i Ukrajine.

Ždrijeb za prvo kolo kvalifikacija u Ligi prvaka je 9. kolovoza dok je ždrijeb za drugo kolo dan kasnije, 10. kolovoza. Ždrijeb za 1. kolo Europa lige je 10. kolovoza.