FIFA želi identičnu primjenu VAR-a u svim natjecanjima

Nogomet ostalo 9. srp 202017:56 > 17:58
(Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Pitanjima VAR-a do sada se prvenstveno bavio Odbor za donošenje nogometnih pravila (IFAB), međutim FIFA je od prvog srpnja preuzela ulogu podrške organizatorima natjecanja na kojima se provodi VAR.

Međunarodna nogometna federacija (FIFA) inzistirat će da se video assistant referee tehnologija (VAR) primjenjuje na isti način u svim natjecanjima jer krovna nogometna federacija preuzima direktnu odgovornost za sustav.

Bivši talijanski sudac, a sada predsjednik FIFA-inog sudačkog tijela Pierluigi Collina, rekao je Reutersu da je taj korak “prirodna tranzicija”.

“IFAB kao organizacija ima obvezu upravljati nogometnim zakonima, uključujući VAR i protokol i propise. Međutim, jednom kada su zakoni igre postavljeni, posao IFAB-a je gotov”, rekao je.

“FIFA se tada bavi edukacijom sudaca širom svijeta koja podržava sve udruge članice,” dodao je.

Bilo je različitih varijacija u uporabi VAR-a na različitim natjecanjima i državnim ligama, ali Collina je naglasio kako bi trebao ujednačen pristup.

“Druga odgovornost FIFA-e je da se zakoni igre primjenjuju u cijelom svijetu na isti način. Ne mogu postojati različite primjene zakona igre na različitim kontinentima ili u različitim zemljama. Naša je odgovornost osigurati igranje nogometa na isti način u cijelom svijetu.”

Naglasio je kako mogu postojati neke male razlike, ali općenita primjena trebala bi biti ista.

“Možete li zamisliti da u međunarodnoj konkurenciji igraju ekipe koje su navikle na različita tumačenja zakona igre u svojim domaćim natjecanjima ? “Odgovornost FIFA-e i IFAB-a je da se nogomet igra na isti način širom svijeta, za dobrobit onih koji je igraju”, rekao je.