FA Kup – jedina šansa da Topnici izbjegnu tužnu rutinu

Nogomet ostalo 28. lip 202012:51 > 12:53
Catherine Ivill, Getty Images Spor

Još jedna sezona Arsenala odlazi u zaborav. Topnici su na sredini tablice, Liga prvaka sve je dalje, a jedini način da ozračje u klubu ostane imalo pozitivno jest uspjeh u FA Kupu.

Kroz sito i rešeto prolazi momčad Arsenala već nekoliko godina. Promjene sastava, oslanjanje na kupovine velikih zvijezda koje ne ispune očekivanja, promjene formacija, loši rezultati i iznad svega – bezidejna igra.

Takva je otprilike krvna slika Arsenala već pune dvije godine otkad je iz kluba otišao legendarni Francuz Arsene Wenger. Mnogi će reći da je bila i prije toga, da je Arsenal izgledao bezidejno i beznandno i s njime na čelu, no Wengerov Arsenal bio je prepoznatljiv, bio je dosadan i bezidejan na svoj način, na način koji je ulijevao nadu da će s vremenom Emirates dočekati ono za što se Francuz toliko grčevito bori i do čega želi doći svojim stilom – ukratko, Arsenal je s Wengerom imao identitet. Danas ga više jednostavno nema. Arsenal luta, od Wengerove politike štednje i oslanjanja na mlade talente prešli su na strategiju skupocjenih ulaganja u velike zvijezde, da bi nakratko od toga odustali kad su uspjesi izostali i zatim se očajnički vratili istome, ali sve već predugo nalikuje na tapkanje u mraku..

Unai Emery se pogubio, Arteta je pak doveden previše neiskusan i možda malčice prekasno da bi spasio tekuću sezonu. Na premijerligaškoj tablici Topnici su deveti, i to s devet bodova zaostatka za petim mjestom koje vodi u ligu prvaka i koje drže ove sezone čudesni Wolvesi. S obzirom tko je sve ispred njih (Tottenham, United, Wolvesi) i s obzirom da ih do kraja čekaju između ostalih još Leicester i Liverpool, teško je očekivati njihov izlazak u Europu kroz prvenstvo.

Shaun Botterill/Getty Images

Ostaje još samo jedan način da se na Emiratesu malo, tek neznatno poboljša okus još jedne gorčinom ispunjene sezone. FA Kup je najstarije nogometno natjecanje na svijetu i na Otoku uživa dugačku i vrijednu tradiciju i svakom navijaču ali i igraču posebna je čar istrčati na velebni Wembley i podignuti trofej namijenjen osvajaču ovog natjecanja. I ne samo to, pobjednik FA Kupa zaradit će direktan plasman barem u Europsku ligu, što je kroz prvenstvo Arsenalu, barem u ovom trenutku, također teško dostižno.

Catherine Ivill/Getty Images

Prvi korak ka djelomičnom ispiranju gorkog okusa mogu napraviti danas, kada će od 14 sati igrati četvrtfinalni dvoboj protiv Sheffield Uniteda. Arsenal je itekako svjestan težine situacije. Sheffield je ove sezone svojevrsni hit Premier lige, u ligi se nalaze mjesto ispred njih s bodom više, igraju na svom Bramall Laneu, a ove sezone s njima imaju negativan omjer. U prvom susretu Arsenal je u gostima izgubio 1:0, na Emiratesu je bilo 1:1. Da ne spominjemo ozljede koje Topnici imaju – Chambers, Leno, Martinelli i Torreira sve su imena koje Arteta neće imati na raspolagganju, a upitan je i Ceric Soares.

Biti ili ne biti – dašak optimizma pred završnicu sezone ili standardna, tužna rutina za Topnike – saznajte u 14 sati na Sport Klubu 1.