Bahtijarević za SK: Maske na terenu nisu bile potrebne

Nogomet ostalo 18. svi 202018:57 > 19:07
sportklub

U novom SK podcastu govorilo se o povratku nogometa i kako će to utjecati na zdravlje ljudi. Emisiju je vodio naš Neven Cvijanović, a gosti su mu bili dugogodišnji liječnik hrvtaske nogometne reprezentacije Zoran Bahtijarević i komentator Sportkluba Ivan Ivković.

Emisija je počela pričom o Bundesligi gdje se nastavio nogomet. Međutim, naš gost dotaknuo se situacije u Bjelorusiji koja je pratkički ‘pregazila’ koronavirus jer se tamo nogomet cijelo vrijeme igrao.

Bahtijarević: Razlog zbog kojeg je Bjelorusija nastavila sa sportom bez problema je ta da je u toj državi obavezno cijepljenje kod rođenja. Većina država koje to to izglasale su imale manje brojke oboljelih i umrlih, jedino me tu demantira Rusija u kojoj ima puno slučaja, a također je obavezno cijepljenje.

Cvijanović: Kakvo je vaše mišljenje o mjerama i jesu li one bile prije potrebne?

Bahtijarević: Kada gledam države poput Italije i Španjolske onda smatram da su mjere u Hrvatskoj bile prijeko potrebne da bi se smirila situacija. Slažem se sa svojim kolegom gospodinom Capakom koji je rekao da smo ‘kupili’ nekoliko mjeseci zbog ovakvih mjera, dok se ne nađe lijek protiv virusa. To bi trebalo biti kroz najkasnije godinu dana po mojim predviđanjima.

Cvijanović: Počela je Bundesliga. Ivane, kako je to izgledalo?

Ivković: Ono što sam čitao po njemačkim medijima je da će se igrači vrlo teško naviknuti na ovakve utakmice bez gledatelja. U nekim trenucima je to zvučalo sablasno jer jer Bundesliga ipak liga u kojoj ima najviše gledatelja i u kojoj je atmosfera fantastična. Spomenuo bih Commerzbank stadion u Frankfurtu gdje je atmosfera naprosto fantastična kada je pun stadion, sada protiv Borussie Monchedgladbach je zaista bilo nešto što je nezamislivo. Upravo mi se u toj utakmici činilo da su igrači psihički odsječeni.

Bahtijarević: Što se tiče medicinske strane, moram reći da pauza od dva mjeseca ostavlja traga na profesionalnim sportašima. Ovo je prvi put u povijesti nakon drugog svjetskog rata da smo imali kompletan prekid sporta. Možemo povući paralele s dugotrajnim ozljedama i povratkom igrača dugotrajnih ozljeda i jasno je da će svima trebati neko vrijeme da se vrate na onu staru razinu.

Getty Images

Cvijanović: Zorane, što mislite o tim mjerama na nogometnim utakmicama? Kod Nijemaca je to bilo sve po planu

Bahtijarević: Siguran sam da će Nijemci ispoštovati sve što je određeno zakonom. Međutim, nije u svakoj državi isto jer vidimo da je u Francuskoj i Belgiji prvenstvo prekinuto. Dok u Italiji, Španjolskoj, Engleskoj i Njemačkoj je nogomet nevjerojatno bitan i tamo će se sigurno prvenstvo završiti. Nogomet je ogledni primjer i to su Nijemci dobro napravili jer da nisu imali maske onda bi ljudi koji su to gledali možda mislili da ne treba nositi maske. Ne smijemo zaboraviti da su igrači u Bundesligi bili testirani 24 sata prije utakmice, da se kreću u jednom zatvorenom krugu ljudi koji nisu zaraženi i kada to znamo jasno je da maske nisu bile potrebne, ali ponavljam da ih je gledao cijeli svijet pa su zato bile prisutne.

Cvijanović: Ivane, koliko će generalno patiti kvaliteta nogometa zbog cijele situacije?

Ivković: Mislim da bi ekipe mogle kroz 2,3 kola vratiti onaj nivo na kojem su bile prije. Međutim, zajednički zaključak ljudi koji su pratili te prve utakmice je da zbog nedostatka navijača nije bilo tako žustro kao što to inače biva u Bundesligi. Dueli su bili puno blaži, dosta igrača nije ulazilo onako čvrsto u duele. Pogotovo Schalke i Hoffenheim koji su odigrali jako mlake utakmice protiv Borussije Dortmund i Herthe.

Bahtijarević: Nadovezao bih se na taj manjak atmosfere. Kada gledatelji preko malih ekrana čuju trenera kako daje upute igračima automatski smatra da je ta utakmica manje važna. Možda će kroz nekoliko mjeseci televizije uvesti virtualnu publiku za televizijske gledatelje jer je teško gledati nogomet bez publike.

Ivković: Publika je nevjerojatno bitna u tim najvećim sportovima. Naveo bih primjer američkog nogometa gdje glasno navijanje publike smeta protivničkom quarterbacku da svojim igračima kaže koja se akcija igra. Ima tu i pritiska na suce od strane publike i nerijetko se dogodi da suci nošeni tom bukom dosude nešto što možda i nisu trebali.

Cvijanović: Zorane, kako će izgledati hrvatska nogometna liga kada krene početkom lipnja?

Bahtijarević: Ne bi smio previše pričati o tome po nalogu HNS-a, ali ću reći samo da su mjere poprilično slične njemačkima, osim što su prilagođene hrvatskoj epidemijološkoj i ekonomskoj situaciji. Po Europi su gubici od televizijskih prava su enormno veći nego u Hrvatskoj, pa će shodno tome mjere kod nas biti prilagođene našem standardu. Razlog zašto sam ja u cijeloj ovoj priči su nogometaši. Oni bi jako puno izgubili da ne igraju šest mjeseci, njihova sjledeća sezona bi bila ugrožena zbog tolike pauze. Zato sam ponosan što će HNL biti praktički druga liga u svijetu po jačini u kojoj će se igrati nogomet i to će pomoći igračima da lakše dođu u izlog menadžera i europskih klubova.

Cijeli podcast pogledajte u videoprilogu na početku članka…