Marko Babić za SK: Klubovi u 2. HNL su na rubu propasti

Nogomet ostalo 7. svi 202013:39 > 13:46
Christof Koepsel/Bongarts/Getty Images

Hrvatski profesionalni nogomet je dobio novi život i ponovno će krenuti krajem ovog mjeseca.

Prva HNL i hrvatski Kup odigrat će se do kraja, dok će sve ostale lige, uključujući i 2. HNL koja je praktički profesionalna staviti ‘ključ u bravu’ za ovu sezonu. Situacija je to koja će većinu klubova baciti na prosjački štap i dodatno pogoršati situaciju koja je već sada teška.

Odlučili smo nazvati Marka Babića, sadašnjeg trenera NK Rudeša i bivšeg hrvatskog nogometnog reprezentativca. Marko je napravio ozbiljnu igračku karijeru, dok mu je trenerska tek započela i odmah nailazi na probleme s kojima se nikad nije susretao u igračkoj karijeri. Babić je ponikao u Osijeku, dok je najveći trag ostavio u njemačkom velikanu Bayeru iz Leverkusena u kojem je igrao osam godina. Skupio je i 49 nastupa za hrvatsku nogometnu reprezentaciju od 2002. do 2008. godine.

Babiću (39) je Rudeš tek drugi klub u trenerskoj karijeri i odmah se suočava sa nevjerojatno teškom situacijom.

SPORTKLUB: Donesena je odluka da se druga liga neće nastaviti, što slijedi klubovima?

Babić: Nitko ne zna što slijedi u ovom trenutku. Ne znamo hoćemo li trenirati za sljedeću sezonu, kako će se klubovi nositi s ovom situacijom i zaista je teško. Nevjerojatno je da se druga liga neće nastaviti i da su klubovi praktički osuđeni na propast.

Printscreen, Tweeter NK Rudeš

SPORTKLUB: Kakva je situacija u Rudešu?

Babić: Ni kod nas nije dobro, klub je u teškoj situaciji bio i prije pandemije koronavirusa, a kamoli sada. Rudeš i dalje ima veliki problem zbog dvije godine provedene u Prvoj HNL u kojoj su opstajali zbog ulaska Alavesa u klub. Sada kada njih u klubu više nema, Rudeš je postao klub koji životari i koji je u jako teškoj situaciji. Obitelj Knežević koja je od kluba napravila stabilnog drugoligaša prije ulaska Španjolaca u klub je sada ostala sama u tome i ne znam što će biti od svega toga.

SPORTKLUB: Druga HNL je specifična zbog toga što službeno nije profesionalna liga, ali za igrati u njoj trebate biti profesionalac i praktički cijelog sebe dati u nogomet. Kako će igrači koji nemaju drugih prihoda, a većina je takvih, preživjeti ovaj period?

Babić: Ovo sve je jako frustrirajuće za nas sportaše koji smo stalno navikli biti u nekom pokretu. Igračima je sigurno najteže jer im je ugrožena egzistencija ovom odlukom da se 2. HNL neće nastaviti. Zaista ne znam što bih pametno rekao u ovom trenutku jer se s ovako nečim nisam nikad susreo u igračkoj, a i u trenerskoj karijeri.

SPORTKLUB: Hoćete li vi ostati trener sljedeće sezone?

Babić: Zaista vam na to ne znam odgovoriti jer se apsolutno ništa ne zna. Ponavljam, klub je u jako teškoj situaciji i nisam siguran da ću ovdje biti i sljedeće sezone. Ja sam tek na početku svoje trenerske karijere i moram još puno učiti, tako da mi naravno ne odgovara ova cijela situacija, ali na to se ne može utjecati.

SPORTKLUB: Najveći dio svoje karijere proveli ste u Njemačkoj, što kažete na to da će Bundesliga započeti već sljedeći vikend?

Babić: Bundesliga je po meni najorganiziranija liga na svijetu. Nijemci su zaista fantastični u gotovo svemu što rade, tako je i s nogometom. Imaju mnogo stručnjaka koji znaju što rade i ne sumnjam da će završiti ligu bez nekih većih problema s obzirom na situaciju s koronavirusom.

SPORTKLUB: Bundesliga je poznata po odličnim navijačima i ispunjenim stadionina, kako će igrači reagirati na prazne tribine do kraja sezone?

Babić: Mislim da je igračima najvažnije da se igra, bilo to pred punim stadionom ili praznim tribinama. Naravno da to neće biti onaj pravi doživljaj, ali bolje išta nego ništa. Mnogo igrača je u strahu zbog virusa, ali klubovi su zaista odlično organizirani, imaju svoje kampove i praktički nema doticaja s vanjskim svijetom tako da s te strane igrači mogu biti mirni i usredotočiti se na svoje igre.

(Photo by Vladimir Rys/Bongarts/Getty Images)

SPORTKLUB: Ostavili ste velik trag u Bayeru iz Leverkusena, jeste li i dalje u kontaktu s ljudima iz kluba?

Babić: Jesam, ostali smo u kontaktu i često se čujemo. Oni su bili u velikoj panici kada se ovo sve dogodilo, ali se brzo smirila situacija i sada se pripremaju za nastavak prvenstva. Šteta da se ovo sve dogodilo jer je Bayer bio u odličnom nizu prije stanke i sigurno da im je ovo poremetilo planove.

SPORTKLUB: Koji su njihovi planovi za ovu sezonu? Je li to možda čak borba za titulu ili ulazak u Ligu prvaka?

Babić: Naslov je malo nerealno očekivati jer je Bayern odmaknuo osam bodova i realno je najkvalitetnija momčad lige. Međutim, prve četiri pozicije su ono što bi zadovoljilo čelnike kluba i mislim da će Bayer to i ostvariti ako nastavi s odličnim igrama koje su pokazivali prije stanke. Četvrto mjesto je udaljeno samo dva boda i to nije nikakav problem stići, ali i ostale ekipe su odlične te treba nastaviti pobjeđivati.