Škoti blizu prekida lige, čeka se službeno glasanje

Nogomet ostalo 8. tra 202018:45 > 18:52
Mark Runnacles, Getty Images Sport

Scottish Professional Footbaal League (SPFL) planira dodijeliti titulu Celticu i u drugi rang škotskog nogometa poslati Hearts nakon 23. travnja, što je najraniji datum za otkazivanje natjecanja koji će UEFA prihvatiti

Današnji sastanak Upravnog odbora škotskog Premiershipa i predstavnika klubova je rezultirao preporukom da se provede glasanje u svakom od prva četiri ranga nogometa, a pitanje na koje bi glasanje dalo odogovor je: Da li prekinuti sezonu i trenutno stanje priznati kao konačno?

Povezano

Tako bi devet od 12 klubova Premiershipa moralo dati svoj glas za prekid natjecanja. Navodno sam SPFL u potpunosti vjeruje da će na glasanju proći opcija prekida natjecanja. The Guardian piše da će se glasovi klubova iz sve četiri lige pokupiti prije početka sljedećeg tjedna.

Nakon toga se očekuje odgoda konačne odluke tek kako bi se sve provelo u skladu sa UEFA-inim preporukama. Podsjetimo, UEFA je upozorila na moguće restrikcije na sudjelovanje u Ligi prvaka i Europske lige ukoliko neki od saveza zemalja članica prerano prekine sezonu. SPFL ne smatra da je rizik od nametanja restrikcija ozbiljan, ali svejedno ne želi dodatno stajati na žulj UEFA-i.

Ipak, iako SPFL vjeruje da će devet klubova Premiershipa biti za prekid, postoje oni koji javno govore protiv takvog scenarija.

Među njima su Ann Budge, vlasnica Heartsa, ali i čelnici Rangersa.

Budge je javno poručila da će poduzeti pravne korake protiv saveza i lige ukoliko njen klub bude poslan u niži rang. Inače, Hearts je trenutno posljednji na tablici – osam utakmica do kraja sezone.

Ian MacNicol/Getty Images

“Ružna je činjenica da bi neki klubovi mogli biti neopravdano izbačeni u niži rang ukoliko se implementira trenutni prijedlog SPFL-a… Nasilno provođenje primjena bez pažnje i brige će imati teške posljedice na škotski nogomet”, stoji između ostalog u priopćenju Rangersa, drugoplasirane momčadi na tablici.

“Sezona 2019/2020 će biti završena tek kada se do kraja odigra svih 38 kola”, poručio je Rangers.

Inače, treba napomenuti da je u Premiershipu natjecanje prekinuto malo pred početak razigravanja, a da je regularni dio sezone gotovo kompletiran. U sličnoj situaciji su se Belgijanci odlučili na prekid lige.

Ipak, tu je i tračak nade za Hearts, ali i ostale ekipe kojima sada prijeti ispadanje iz nižih liga.

Naime, SPFL je spreman ramozriti i opciju da ove sezone ne bude ispadanja već da se sljedeće uvedu promejene i prošire lige. Tako bi svi ostali u rangovima u kojima su trenutno, a oni koji su izobrili promociju bi i u praksi bili nagrađeni skokom u ligu iznad.