Bankrotirao je prvi ozbiljan klub zbog koronavirusa

Nogomet ostalo 30. ožu 202016:30 > 16:36
Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Prvi klub koji je platio danak ovoj teškoj situciji je Žilina

Žilina, višestruki prvak Slovačke i momčad koja se u trenutku prekida natjecanja nalazila na drugoj poziciji Fortuna lige, je danas objavio bankrot.

“Nogometni klub MŠK Žilina nema samo bogatu tradiciju već je i jedan od najuspješnijih slovačkih klubova u novijoj povijesti. Naša dugoračna strategija je razvijanje mladih igrača do točke kada oni mogu živjeti od nogometa… Trenutna nepredvidljiva situacija nas je dovela do toga da nogomet i zabavu moramo ostaviti po strani, dok zdravlje i borba za život onih najranjivijih mora biti apsolutni prioritet svih nas. Kao što je trenutna situacija utjecala na čitavo društvo, utjecala je i na poslovanje sportskih klubova, uključujući i MŠK Žilina”, stoji između ostalog u priopćenju Žiline.

Žilina većinu novca zarađuje od transfera, ali zbog novonastale situacije nije u mogućnosti naplatiti kompletnu cifru od posljednjeg velikog transfera, a čelnici kluba predviđaju da poslovanja na ljetnom prijelaznom roku neće ni biti.

Oliver Hardt/Bongarts/Getty Images

Sada u Žilini pokušavaju spasiti svoje zaposlenike, trenere i osoblje i to kroz pregovore o smanjenju plaća. Problem pravi i činjenica da su mnogi zaposlenici poslani kući jer je omladinski pogon Žiline zatvoren.

Zbog svega, žilina je odlučila objaviti bankrot i sada će pravnim metodama pokušati rasporediti resurse kako bi se klub, koji je očigledno dotaknuo dno, pokušao spasiti od potpunog gašenja.

Bankrot stupa na snagu od 1. travnja.