13 plesača sambe u Maksimirskoj 128

Nogomet ostalo 26. ožu 202015:57 > 15:58
Damir Sencar/EuroFootball/Getty Images

Sjećate li se njih još uvijek? Znate li nabrojati svih 13 brazliskih nogometaša koji su igrali za Modre? Piše: ANTONIO PRCE

Doduše, neki su ostavili dubok trag u hrvatskoj prijestolnici, dok su drugi potpuno zalutali. Neki su čak otišli korak više i upisali nastupe za Vatrene.

1. EDUARDO ALVES DA SILVA

Jedan od najpoznatijih Brazilaca koji je ikad zaigrao za Modre, ali i za hrvatsku reprezentaciju. Za Dinamo je nastupio 149 puta i zabio 93 pogotka u razdoblju od 2001. do 2007., odakle je otišao u londonski Arsenal za koji je sjajno igrao sve dok nije stigao ‘onaj’ prokleti lom noge. Hrvatsko državljanstvo je dobio 2002. Za Vatrene je zabio 29 pogodaka u 64 nastupa što ga čini trećim strijelcem u povijesti Vatrenih, iznad njega su Mario Mandžukić i Davor Šuker. Puno je toga dao i ukrajinskom Šahtaru za kojega je igrao šest godina, a posljednji klub mu je bio varšavska Legija.

(Photo by Jasper Juinen/Getty Images)

2. SAMMIR

Punog imena Jorge Sammir Cruz Campos definitivno spada u sami vrh Dinamove povijesti. Mamić ga je u Zagreb doveo u studenom 2006., i otad je počela ‘eksplozija’ njegovog nogometnog raskoša. Sammir je za Modre nastupio 276 puta i zabio 65 pogodaka u svim natjecanjima. Nagrada za sve mu je bio transfer u španjolski Getafe, za koji nije baš briljirao te se otisnuo u Kinu. Vratio se u Brazil, ali Hrvatska mu je očito previše falila te sada nastupa za Lokomotivu. 2012. je dobio dozvolu od FIFE da nastupa za našu reprezentaciju za koju je nastupio sedam puta, a bivši izbornik Niko Kovač ga je vodio 2014. na svjetsku smotru. No, ostaje žal što nije do kraja pokazao što može, više je volio noćni život.

Getty Images/EuroFootball

3. ETTO

Oeilton Araujo dos Santos, poznatiji pod imenom Etto. 171 nastup i 10 pogodaka. Kao i Eduardo, oženo je Hrvaticu, bio je jedan od miljenika zagrebačke publike. Kružile su priče da je i on trebao Arsenal, navodno se svidio tadašnjem treneru Arseneu Wengeru. No, umjesto Londona uslijedio je put za Solun, gdje je potpisao za tamošnji PAOK u kojem je proveo tri sezone. Posljednji klub mu je bio azerbajdžanski Baku.

(Photo by Friedemann Vogel/Bongarts/Getty Images)

4. CARLOS

Carlos je igrao na poziciji lijevog beka, ali navijači su ga često znali osuđivati zbog svojih komičnih pogrešaka. Za Dinamo je nastupio 88 puta i zabio tri pogotka. Igrao je još i za Varteks i Zagreb, no vrlo dobro ga se sjećaju Dinamovi navijači. 2007. godine je stekao i status hrvatskog državljanina.

5. DODO

Zaljubljenici u HNL vrlo dobro pamte Luiza Paula Hilaria, najpoznatijeg kao Dodo. Dodo je došao  u Hrvatsku na preporuku Eduarda, točnije u Inter Zaprešić za koju je odigrao jednu i pol sezone. U Divu iz predgrađa je stvarno rasturao jer je zabio devet pogodaka u 30 nastupa. Njegov talent je prepoznao Krunoslav Jurčić koji ga je doveo u Modre, no vrlo kratko se zadržao te 2010. u Dinamu za koji je zabio dva pogotka. Dodo još nije prestao s nogometom, još uvijek je aktivan u Latviji gdje igra za Liepaju, gdje prste ima i poznati bivši napadački as Maris Verpakovskis koji je svojedobno igrao i za splitski Hajduk.

6. ANDERSON COSTA

Možda jedno od najvećih promašaja u povijesti Modrih. Svjetski je rekorder po dobivanju najbržeg crvenog kartona u povijesti HNL-a. Vraćamo se u 2006. na splitski Poljud kada je Anderson debitirao ulaskom u igru i doslovno nakon niti pola minute na travnjaku ga ubrzo napustio kada je dobio crveni karton nakon jednog starta na Tomislavu Ercegu.U 23 odigrane utakmice zabio je četiri pogotka, nije opravdao novce za koje je došao (milijun dolara).

7. VITOR JUNIOR

Omaleni Brazilac došao je 2006. iz Cruzeira u Zagreb. Nije se previše proslavio, pet upisanih nastupa za Dinamo koji je ubrzo napustio. Svašta je prošao, ali u Japanu je bio odličan. Od 2008. do 2010. nastupao je za Kawasaki za koji je zabio 12 pogodaka u 57 utakmica.

8. MARCOS GUILHERME

Bio je pod vodstvom Bugarina Ivajla Peteva, no bez većeg uspjeha. 11 nastupa bez postignutog pogotka, i vratio se u Sao Paulo. Otisnuo se u Saudijsku Arabju, klub Al Wehdu gdje je u 40 nastupa zabio 10 golova. Od nove godine igrač je brazilskog Internacionala, no ima tek 24 godine, još ima vremena za njega.

(Photo by Hannah Peters/Getty Images)

9. CLEYTON

Cleyton Henrique Alexandre Silva došao je u Zagreb 2014. Prethodno je igrao za klubove poput Panathinaikosa i Kayserispora, i mislilo se kako će se dobro uklopiti. Šest nastupa i jedan gol protiv Istre je bio njegov učinak u dresu Dinama. No, uprava Dinama je odlučila s njim raskinuti ugovor zbog jednog noćnog izlaska u kojem je sudjelovao i Brazilac. Posljednja nogometna stanica mu je bio grčki Iraklis.

(Photo by Milos Bicanski/EuroFootball/Getty Images)

10. ALEXANDRE JOSE OLIVEIRA

Možda će biti poznatiji onima koji su Dinamo pratili na početku stoljeća. Momka iz Recifea 2000. je dočekao Ilija Lončarević, a prethodno je igrao za Villareal za koji je upisao 70 nastupa. 2002. je otišao u Španjolsku, točnije Ciudad Murciju.

11. JONAS

Jonas je stigao iz Flamenga u ljeto 2016. koji ga je poslao na posudbu u Zagreb. Za Modre je ovaj veznjak nastupio 13 puta, no to je bilo to. Od 2018. je član Al-Ittihada.

12. OSMAR

Došao je 2007. kod Branka Ivankovića. Došao je iz brazliskog Fluminensea, ali tamo se nije uspio naigrati. Pazite ovo, nije upisao nijedan nastup za Modre, poslan je na kaljenje u Zaprešić, no ni tamo nije bio uspješan. Nakon epizode u Hrvatskoj, brazilski napadač se vratio u matičnu zemlju.

13. GABRIEL MAGALHAES

U veljači 2018. ovaj stoper je došao u Dinamo na posudbu. Jedan jedini nastup je imao u drugoj momčadi kod Igora Jovićevića. Vratio se u Francusku u Lille. A pazite sad ovo, mladi 22-godišnji Brazilac vrijedi 22 milijuna eura prema Transfermarktu, pruža odlične partije za klub sa sjevera Francuske. U zadnje vrijeme često je meta Arsenala…

Getty Images