Baskijski finale u španjolskom Kupu Kralja!

(Photo by Fran Santiago/Getty Images)

Nogometaši Athletica iz Bilbaoa plasirali su se u finale ovosezonskog Španjolskog kupa iako su u uzvratnom polufinalnom dvoboju izgubili na gostovanju kod Granade sa 1-2 (0-0), no kako su u prvoj utakmici na svom terenu pobijedili sa 1-0 prošli su dalje zbog pogotka u gostima.

Domaći su poveli sa 2-0 golovima Carlosa Fernandeza (48) i Germana Sancheza (76) i tada su imali rezultat koji bi ih odveo u tek drugi finale Kupa u klupskoj povijesti, no Yuri Berchiche (81) je samo pet minuta potom pogodio za preokret.

Athletic iz Bilbaoa dosada je čak 23 puta osvajao kup, no posljednji trofej stigao je još davne 1984. godine. nakon toga su još četiri puta igrali finale, posljednji put 2015. godine, no uvijek su teren napuštali pognutih glava.

Suparnik Athletica u finalu 18. travnja u Sevilli bit će mu regionalni suparnik Real Sociedad koji je u polufinalu izbacio drugoligaša Mirandes. U srijedu je Real Sociedad na gostovanju pobijedio sa 1-0 i tako potvrdio pobjedu 2-1 iz prve utakmice.

Rel Sociedad je u dosadašnjih sedam finala dva puta slavio (1909, 1987), a posljednji finale je igrao 1988.

Dva najjača baskijska kluba dosada su se samo jednom susrela u finalu Kupa i to prije 110 godina kada je sa 1-0 uspješniji bio Athletic.