Promijenjen format klupskog SP-a

Nogomet ostalo 25. lis 201910:34 > 10:42
Claudio Villa/Getty Images

Fifa je objavila promjenu formata Svjetskog klupskog prvenstva, što je uvelike naišlo na negodovanje europskih velikana

FIFA je izglasala promjenu formata klupskog Svjetskog prvenstva, a danas je stigla i potvrda jer je 25 naspram 7 bio omjer članova Izvršnog odbora svjetske nogometne federacije koji su željeli promjene.
Prema novim pravilima, 24 ekipe bit će podijeljene u osam grupa sa po tri ekipe, a lideri grupa završit će u četvrtfinalu turnira.

Ideja je da natjecanje novog formata zauzme mjesto Kupa konfederacija u kalendaru FIFA-e, a dodatno će se odrediti raspored utakmica turnira koji počinje u ljeto 2021. godine i koji se igra u Kini.

Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino govorio je o promjenama za BBC Sport:

‘Sada će svijet upoznati pravo Svjetsko klupsko prvenstvo u kojem će navijači vidjeti kako se najboljiklubovi natječu kako bi bili najbolji na svijetu’.

‘To će nam omogućiti da stvorimo značajne prihode, ali želim to naglasiti, vrlo, vrlo jasno … FIFA će od toga imati nulu jer ćemo to uložiti u nogomet’, dodao je Infantino.

U pismu upućenom Infantinu i potpisanom od 15 članova, uključujući Juventus, Manchester United, Barcelonu i Ajax, Europsko udruženje klubova (ECA) kaže da je ‘odlučno protiv bilo kakvog odobrenja revidiranog klupskog Svjetskog prvenstva u ovom trenutku i potvrđuje da nijedan ECA klub neće sudjelovati na takvom natjecanju’.

Osim pomicanja turnira s prosinca na ljeto, sudjelovat će i 17 novih klubova, a igrat će se u razdoblju kada završi sezona u europskim ligama, u srpnju, svake četiri godine.

Real Madrid je posljednje tri godine osvajao ovaj trofej, no on će s novim formatom biti daleko teži izazov i za najveće klubove svijeta.

Europski predstavnici bit će pobjednici Lige prvaka 2018., 2019., 2020. i 2021. godine, a druga četiri kluba će biti pobjednici Europske lige. To znači da su svoje mjesto na turniru osigurali Real, Liverpool,Atletico i Chelsea.

Uz osam europskih klubova, na prvenstvu će biti njih šest iz Južne Amerike, tri iz Azije i Afrike te jedan iz Oceanije.

Christopher Furlong/Getty Images