Futsal bajka u Rigi! Sve nas podsjeća na Rusiju

Nogomet ostalo 12. ruj 201920:48 > 20:51
UEFA

Marinko Mavrović je napravio nešto u što je malo tko vjerovao. Stigao je u finale Eura u futsalu za igrače rođene 1. siječnja 2000. godine i mlađe. U subotu na putu to europskog trona stoji jaka Španjolska (subota, 19 sati, Sportklub 3)

Prvo finale u povijesti futsala u Hrvata! Nikada ni jedna naša futsal reprezentacija nije napravila takav korak. Marinko Mavrović i njegovi nogometaši koji s rođeni 1, siječnja 2000. godine i mlađi stigli su do finala Eura i dvoboja protiv Španjolske (subota, 14, rujna u 19 sati uz izravan prijenos na Sportklubu). Nakon šokantnog polufinalnog ogleda, produžetaka i izvođenja kaznenih udaraca Hrvatska je stigla na korak od naslova.

– Dobro je da me niste odmah nazvali, petnaest-dvadeset minuta nisam znao gdje sam. Poruke, telefoni, javio se brat Zdravko, a na Jarunu je fešta upravo počela. Stigao sam zagrliti svoje dečke, oni su ti o kojima trebamo pričati i pisati – u jednom je dahu isrpičao Marinko Mavrović.

Izbonik futsal Vatrenih, nekoć sjajni malonogometaš, pokušava utišati euforiju.

– Kada smo sjeli u avion za Rigu samo sam želio polufinale. Samo to. Sam sam sebe uvjerio da je to veliki rezultat. I bio sam presretan u srijedu kada smo nadjačali Ukrajince. Ali, imao sam toliko malo vremena da sam odmah počeo pripremati utakmicu protiv Portugala.

UEFA

Da li ste u tim trenucima pomislili o finalu?
– Iskreno, samo sam se udubio u način igre Portugala. Znate, u tim trenucima vi morate biti najmirniji, okolina ne smije lako čitati vaše emocije. Finale? Pa tko ne bi pomislio, ali sam više bio okuprian taktikom, načinom kako im parirati.

Što ste na posljednjem sastanku rekli svojim igračima?
– Detaljno sam im objasnio kako igrati protiv njihovovg 3-1 načina igre. Naravno, od prvog trenutka se osjeća taj odnos prema dresu, grbu, to domoljublje je utkano u momčad.

Slušate li domoljubne pjesme, kako se igrači motiviraju?
– Sve više to slični na A reprezentaciju Hrvatske na SP-u u Rusiji. Nitko nije računao da će doći do finala, eto isto se to dogodilo i nama. Naravno, puštaju se navijačke pjesme, sjajana je atmosfera i sada je na meni da ponovno igrače smirim, da pripremimo finale.

Španjolci su nas nadigrali u prvoj utakmici?
– Da, oni su najbolja momčad ovdje. Ali, stigli smo do finala, sada je to jedna posve druga utakmica. I postoji samo jedna priprema – kako da ih nadjčamo u subotu.

Vjerujete li da će ovaj rezultat još više promovirati i poboljšati uvjete u futsalu kod nas?
– Ako i jedan dječak poželi igrati futsal, već smo nešto napravili. Ne možemo se nositti sa svjetskim silama, ali možemo svi zajedno pridonijeti da futsal bude bolje i kvalitetnije zastupljen i tretiran – rekao je zadovoljni izbornik.