Velike promjene stižu u nizozemski nogomet

Nizozemska 9. lis 201823:54 > 23:54
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Najveći klubovi nizozemske lige Ajax, Feyenoord i PSV predložili su široke promjene koje bi trebale biti implementirane u nizozemskom nogometnom prvenstvu.

Trojac najvećih klubova želi drugačiju distribuciju novca koji se zaradi od televizijskih prava za Ligu prvaka i Europa ligu. Deset posto prihoda trebao biti raspodjeljen na ostatak prvoligaških klubova. Ukoliko nizozemski klubovi ostvare i značajniji učinak u europskim natjecanjima tada bi se postotak i povećao. To je pokušaj stabilizacije manjih klubova koji često teškom mukom završavaju prvenstvenu sezonu uslijed neisplate plaća igračima i velikih popratnih troškova potrebnih da bi se ispunile sve obveze sudjelovanja u najvažnijem natjecanju.

Isto tako, važan prijedlog je zabrana korištenja umjetne trave, kako u prevenstvenim utakmicama, tako i u trening centrima. Trenutno šest klubova najvišeg ranga nizozemskog nogometa koristi terene s umjetnom travom, a primjerice Ajax je lani zabranio posudbe svojih igrača u klubove gdje se koristi takva vrsta podloge.

O navedenim prijedlozima glasati će se sredinom studenog, ukoliko plan dobije veću podršku implementacija se očekuje od 2021. godine.