Bio je prvak Europe, Mamiću oporba, napao taksistu

Hrvatska 23. svi 201915:40 > 15:54
NK Rijeka

Četiri trofeja: prvenstvo s Rudešom, dupla kruna u Sloveniji s Olimpijom i Rabuzinovo sunce s Rijekom. E to je nešto što na kraju dana ipak intrigira.

Ima jedna stara zagorska tiha voda brege dere. Ako nekom savršeno pristaje to je Igor Bišćan. Dan prije osvajanja Rabuzinova Sunca, Bišćan je pred nekolicinom novinara tiho, skrušeno izjavio:

– Dinamo je ogroman favorit. Ne mislite valjda da ćemo se s njima nadigravati, da ćemo mi imati posjed lopte. Ali nešto sam im ipak pripremio.

Kako god bilo Igor Bišćan je u svojoj trećoj trenerskoj sezoni osvojio četvrti trofej. Ako je Rudeš bio programiran zbog Alavesa da uđe u Prvu HNL, Olimpija i Rijeka svakako nisu bili favoriti ispred Maribora i europskog Dinama. Četiri trofeja: prvenstvo s Rudešom, dupla kruna u Sloveniji s Olimpijom i Rabuzinovo sunce s Rijekom. E, to je nešto što na kraju dana ipak intrigira.

NK Rijeka

Tko je Igor Bišćan? Junak iz Amsterdam Arene, prvak Europe s Liverpoolom, bjegunac iz reprezentativnog dresa, glasni oponent Mamićevog Dinama, suparnik Armade i nasilnik sa zagrebačkog asfalta. I, naravno, talentirani trener. Svojeglav, teškog karaktera sa vrlinama i manama, ali negdje u osnovi – ispravan.

Velimir Zajec, najveći Dinamov obrambeni igrač u povijesti dao mu je u Amsterdamu prigodu da prezenira svoj talent. Bila je to fantastična utakmica plavih u Ligi prvaka, utakmica koju je odlučio Josip Šimić, a pola Europe je poludjelo za Bišćanom. Kao danas za Nizozemcem De Ligtom. Otvorilo mu je to vrata jednog od najvećih svjetskih klubova.

Četiri i pol godine je živio ispod Kopa, najsvetije nogometne tribine na kugli zemlajskoj. Za Liverpool je odigrao 118 utakmica od 295, otprilike 40 posto, a od prve minute je igrao samo u 15 posto utakmica. No, osvojio je naslov prvaka Europe. Iako nije bio na terenu u mitkom istanbulskom finalu, svoj dubok trag je ostavio u četvrtfinalu protiv Juventusa i polufinalu kontra Chelsea.

Što god da se desilo između Otta Barića i Igora Bišćana taj dezerterski čin bijega iz Čateža obilježioa ga je za sva vremena. Kao i najgora stvar koju je učinio. A to je sukob u centru grada kada je nokautirao vozača taksija. Bez obzira koliko je taksista bio bezobrazan, Bišćanov je potez toliko neprimjeren da je čak i teško oprostiv. Nešto što si nitko ne smije priuštiti, a posebno ne netko tko je javna osoba i pedagog.

Nakon karijere, u trenucima kada se posvetio pripremanju za trenersku karijeru odlučio je zajedno sa Šimićem, Šokotom, Marićem biti četvorka koja će se glasno i jasno pobuniti protiv Zdravka Mamića i njegovog vođenja kluba. Iako je ta akcija na kraju doživjela krah, navijači Dinama nisu zaboravili taj Bišćanov angažman.

U Rijeci je dočekan ‘na nož’. Jedna, u mladanačkim godinama, njemu prispodobiva izjava protiv Rijeke, stavila mu je na leđa nekoliko vreća cementa.  Iako je visok i mršav, ta leđa nisu savitljiva. Ušao je hrabro u posao u kojem je mogao mnogo toga izgubiti. Era nakon velikog Matijaža Keka, odlazak nekih važnih igrača i veliko nepovjerenje. Sedam mjeseci kasnije Beli je više profitirao iz ovog trofeja nego što je on vrijedan za Rijeknu povijest ili promidžbu. Mister – trofej. A još nije ni počeo karijeru. (if)